اردوغان از توافق تاریخی ترکیه با روسیه درباره سوریه خبر داد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، فارس نوشت: رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه در سوچی روسیه گفت که آنکارا به توافقی تاریخی با روسیه برای جلوگیری از تقسیم سوریه رسیده است.

اردوغان از توافق تاریخی ترکیه با روسیه درباره سوریه خبر داد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که در این دیدار بر توسعه روابط دوجانبه و افزایش حجم مبادلات تجاری و استفاده از ارزهای دو کشور تاکید شد.

به گزارش تی آرتی، وی که در سوچی روسیه صحبت می کرد، اضافه نمود: تلاش می کنیم تمامیت ارضی سوریه حفظ شده و هیچگونه چشم طمعی به اراضی سوریه نداریم.

رئیس جمهور ترکیه اضافه نمود: از چندین سال پیش حداکثر تلاش خود را برای ایجاد راه چاره های ریشه ای برای بحران سوریه به کار بستیم.

وی گفت: به دنبال تقویت شرایط کنونی در ادلب و حمایت از زیرساخت ها در این منطقه برای تقویت امنیت هستیم.

اردوغان اضافه نمود که در دیدار با پوتین عملیات چشمه صلح و اهدافش در پاکسازی مرزها از تمامی گروه های تروریستی تشریح شد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: در این دیدار به توافقی تاریخی برای جلوگیری از گسسته شدن اراضی سوریه دست پیدا کردیم و اسنادی را با روسیه امضا کردیم که بر اساس آن، گروه های تروریستی از تمامی مرزهای منطقه امن تا عمق 30 کیلومتر طی 150 ساعت عقب نشینی کنند که این عقب نشینی شامل تل رفعت و منبج به طور کامل نیز می شود.

اردوغان در ادامه اضافه نمود که سران ترکیه و روسیه امیدوار هستند که صلح و ثبات به سرزمین های سوریه بازشود.

رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه 17 مهر از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح بیان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا نیز پنجشنبه (25 مهرماه) گفت آنکارا و واشنگتن به توافقی برای برقراری آتش بس پنج روزه در شمال سوریه دست پیدا کرده اند.

پنس که در ترکیه در کنار پامپئو حضور داشت گفت: توقفی در عملیات نظامی برای 120 ساعت برقرار خواهد شد و همزمان، ایالات متحده خروج نیروهای ی.پ.گ را از مناطق مورد نظر در منطقه امن تسهیل خواهد کرد. بعد از اتمام این مرحله، ترکیه موافقت کرده که آتش بس را دائمی کند.

معاون رئیس جمهور آمریکا گفت که دولت آمریکا هم متعهد شده تحریم ها علیه ترکیه را اعمال نکند. او گفت بعد از برقراری آتش بس دائمی، آمریکا تحریم های اعمال شده را پس خواهد گرفت.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "اردوغان از توافق تاریخی ترکیه با روسیه درباره سوریه خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان از توافق تاریخی ترکیه با روسیه درباره سوریه خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید