از مرگ خاموش پیشگیری کنید

به گزارش انجمن پرنده پارسی، یک متخصص طب اورژانس با اشاره به توصیه های پیشگیرانه در مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، راهکارهایی را برای نجات افراد در مراحل اولیه مسمومیت با این گاز ارائه داد.

از مرگ خاموش پیشگیری کنید

دکتر غلامرضا معصومی در گفت وگو با انجمن پرنده پارسی، با بیان اینکه آمارها نشان می دهند هر ساله تعداد زیادی از هموطنان مان در اثر مسمومیت با گاز مونو اکسیدکربن از دست می روند، گفت: نکته مهم این است که این حادثه عملا محدود به زمان خاصی از سال نیست. درست است که بیشترین فوتی ها مربوط به فصول سرد سال هستند، اما متاسفانه حتی در شش ماه اول سال جاری نیز بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی 177 نفر از هموطنان را بر اساس مسمومیت با گاز از دست داده ایم. همچنین بر اساس آمارها در سال گذشته 776 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در کشور فوت نموده اند که البته خوشبختانه نسبت به زمان مشابه در سال 1395 در حدود 7.2 درصد در این زمینه کاهش داشته ایم.

وی با بیان اینکه مونوکسید کربن گازی بی رنگ و بی بو با قابلیت اتصال به هموگلوبین خون با قدرتی 200 برابر اکسیژن است که بدلیل احتراق نادرست گاز یا هر نوع ماده سوختنی مانند چوب ایجاد می گردد، اضافه کرد: این احتراق نادرست اصولا به دلیل عدم اکسیژن رسانی و تهویه مناسب رخ می دهد. به همین دلیل در محیط های بسته مانند خانه و محیط های کار بسته بیشتر اتفاق می افتد و متاسفانه به دلیل بی رنگ و بی بو بودنش معمولا تا زمانیکه حال فرد را به وخامت نکشیده، معین نمی گردد که متاسفانه در آن مرحله نیز خود فرد توان انجام کاری را نخواهد داشت.

معصومی با بیان اینکه قطعا حضور و کارکرد نیروهای امدادی مانند اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در زمانیکه افراد با این گاز دچار مسمومیت شده اند، غیرقابل چشم پوشی است، اضافه کرد: آمارها نشان می دهند که چندین برابر فوتی های ناشی از گازگرفتگی دچار مسمومیت با این گاز شده اند که خوشبختانه نجات پیدا نموده اند. البته باید توجه کرد که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و واقعا این امکان وجود دارد که حتی یک مورد فوتی ناشی از گازگرفتگی را هم نداشته باشیم. این موضوع هم با رعایت قوانین ایمنی، بازدید دوره ای وسایل گاز سوز و توجه به علائم و نشانه های ابتدایی مسمومیت امکان پذیر است.

این متخصص طب اورژانس با بیان اینکه شایع ترین مکانی که مسمومیت در آن اتفاق می افتد، در اتاق های منازل است، گفت: نباید فراموش کنیم که این اتفاق در هر جای در بسته ای اعم از محیط کار، خودرو و... می تواند رخ دهد. در نتیجه نصب و راه اندازی وسایل گرمایشی توسط پرسنل تعلیم دیده و کنترل دوره ای وسایل گاز سوز بسیار مهم و حیاتی است که متاسفانه بعضا رعایت نمی گردد. در عین حال مردم باید از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده نمایند، از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش استفاده ننمایند، قبل از استفاده از وسایل گرمایشی، دودکش را کنترل نموده و از باز بودن مسیر آن اطمینان حاصل نمایند و روزنه های آن را با فویل های آلومینیومی یا روش های مناسب دیگر مسدود نمایند.

معصومی ادامه داد: باید توجه کرد که ساده ترین راه برای کنترل دودکش، لمس کردن آن در هنگام روشن بودن بخاری است. در صورتی که دودکش سرد باشد، هواکشی و خروج دود انجام نمی گردد. دودکش بخاری هرچه کوتاه تر و مستقیم باشد، بهتراست. محل اتصالات دودکش نیز باید محکم باشد تا دودکش از جای خود بیرون نیاید. همچنین دودکش های بالای پشت بام باید دارای کلاهک مخصوص بوده و حداقل 75 سانتی متر از سطح پشت بام بالاتر باشند.

وی اضافه کرد: اگر به هر دلیل در موقعیت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن قرار گرفتیم، یادمان باشد که علائم اولیه مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن بسیار غیر اختصاصی است. این شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ، خواب آلودگی و ... است. اگر فرد در این فاز بتواند تشخیص غیرعادی بودن شرایط را بدهد، می تواند از خطر بگذرد وگرنه بعد از این مرحله مغز فرد مسموم به دلیل کمبود اکسیژن وارد وضعیتی می گردد که امکان قضاوت برایش مقدرو نیست. در نتیجه دیگر نمی تواند خود و بقیه افراد درگیر را نجات دهد. بعد از این فاز نیز فرد وارد فاز بی قراری و بعد کما و مرگ خواهد شد.

معصومی همچنین اظهار کرد: اگر در مراحل اولیه شرایط مان را تشخیص دادیم، مهم ترین اقدامی که باید انجام دهیم برقراری تهویه محیط است. یعنی باید بلافاصله درب یا پنجره را باز کرد و با یک حوله خیس جریان هوا را به سمت بیرون تسریع کرد. انتقال خود و افراد مسموم به بیرون محیط آلوده نیز بسیار حائز اهمیت است. همانطور که اشاره شد مونوکسید کربن در اتصال به هموگلوبین 200 برابر قوی تر است، پس تنها راه جدا کردن و جایگزینی آن با اکسیژن افزایش میزان اکسیژن محیط است که با خارج شدن از محیط آلوده و رفتن در فضای بیرونی آغاز شده و با اکسیژن تراپی تا بر طرف شدن سردرد در اورژانس ادامه دارد. بنابراین اگر به محیطی وارد شدید که احتمال این مسمومیت برای افراد آنجا وجود داشت، با حفظ خونسردی، با اورژانس 115 تماس بگیرید و جریان هوا را منتقل نموده و تا حد ممکن مسمومین را به محیط خارجی ببرید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از مرگ خاموش پیشگیری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مرگ خاموش پیشگیری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید