اندیشکده، قوانین حاکم بر نیروهای مسلح آمریکا در زمان انتخابات چیستند؟

به گزارش انجمن پرنده پارسی، یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به دورنمای انتخابات مناقشه آمیز ریاست جمهوری آمریکا و نگرانی های ناشی از حضور شبه نظامیان در اماکن رای گیری، به آنالیز قوانین و مقررات ایالتی و فدرال در زمینه استقرار نیروها پای صندوق ها یا مقابله با خشونت پرداخته است.

اندیشکده، قوانین حاکم بر نیروهای مسلح آمریکا در زمان انتخابات چیستند؟

دیوید شفر، عضو ارشد میهمان و کارشناس قانون بین الملل در اندیشکده شورای روابط خارجی در این مقاله که در وبسایت این اندیشکده بانفوذ منتشر شده، نوشت: انتخابات سوم نوامبر آمریکا در شرایط خیزش مجدد بیماری همه گیر (پاندمی) ناشی از ویروس کرونا و اختلافات شدید سیاسی برگزار می گردد. در حالی که میزان مشارکت زودهنگام پیش از انتخابات به حد بی سابقه ای رسیده، دونالد ترامپ بطور مرتب صحت و سلامت فرایند رای گیری را زیر سوال برده و بسیاری برآورد می نمایند که آیا انتقال آرام قدرت در صورت باخت وی در انتخابات امری تضمین شده خواهد بود یا خیر. این شرایط نگرانی ها درباره مناقشه در شمارش آرا و این مسئله را به همراه داشته که آیا قوای فدرال در کنار شبه نظامیان سازماندهی نشده برای استقرار نظم و قانون اعزام خواهند شد یا خیر؟

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی انجمن پرنده پارسی بخوانید. (کلیک کنید)

در ادامه این مقاله به سوالاتی درباره قوانین حاکم بر قوای نظامی در زمان انتخابات آمریکا پاسخ داده شده است. نویسنده با طرح این سوال که ایالت ها با وجود اختیارات برگزاری انتخابات چه قدرتی برای اداره قوای مسلح در صورت بروز خشونت مرتبط با انتخابات دارند? نوشت: ایالت ها اختیارات قانونی برای واکنش به خشونت های انتخاباتی دارند. در سطح محلی، مقامات شهرداری نوعاً از پلیس برای مقابله با خشونت استفاده می نمایند. فرماندار نیز بدون توجه به کافی بودن کوشش های محلی، می تواند بر اساس اختیارات قانون ایالتی و قانون اقتدار نسبت به اعزام پرسنل انتظامی ایالتی مانند نیروهای پلیس اتوبان و گارد ملی ایالتی اقدام کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی انجمن پرنده پارسی بخوانید. (کلیک کنید)

وی اضافه کرد: هر یک از 50 ایالت یگانی از گارد ملی در اختیار دارند که فرمانداران می توانند آنها را برای خدمت در زمان اضطرار فرابخوانند بخصوص در زمان بلایای طبیعی و یا اهداف انتظامی و این کار در طول تاریخ بارها انجام گرفته است. اعضای گارد ملی، افرادی هستند که شغل های مدنی و غیرنظامی دارند اما می توانند به عنوان سربازان یونیفورم پوشی که آموزش دیده است، فعال شوند.

تا دوم ژوئن و در واکنش به اعتراضات علیه خشونت پلیس نسبت به سیاه پوستان، فرمانداران 17 هزار نیروی گارد ملی را برای یاری به قوای انتظامی در 23 ایالت آمریکا مستقر کردند. با این حال استقرار مسلح این نیروها همراه با محدودیت هایی در آزادی عمل و دامنه عمل بود. اگر فرمانداری قرار باشد که از اعزام نیروهای مسلح گارد ملی برای مداخله در حق رای دادن و یا به بهانه ممانعت از خشونت استفاده کند، این اقدام وی می تواند به ناآرامی منجر شده و فورا توسط دادگاه ها و با استناد به قانون ایالتی و فدرال به عنوان اقدامی خلاف قانون اساسی تفسیر شده و علیه آن اقدام می گردد.

به هر حال اقدامی که در زمان انتخابات مقدماتی صورت گرفت و طی آن فرمانداران از نیروهای لباس شخصی غیر مسلح برای تسهیل فرایند رای گیری در صندوق های رای استفاده کردند، کاملا قانونی بود. اکنون نیز سی ایالت برای تأمین امنیت سایبری انتخابات، به قوای گارد ملی فراخوان داده اند.

در ادامه این گزارش با طرح این سوال که آیا شبه نظامیان غیرسازماندهی شده اختیار اقدام در طول انتخابات را دارند، آمده است: خیر این اختبار را ندارند مگر این که فرمانداران بنا بر اختیارات ایالتی به صراحت خواهان به کار گیری شبه نظامیان شوند. با این حال در همه 50 ایالت آمریکا طبق قانون اساسی آنها ورود شبه نظامیان غیرسازماندهی شده بخصوص گروه های مسلح خصوصی و غیرقانونی به فعالیت هایی که برای گارد ملی تعریف شده، مانند امور انتظامی، ممنوع است.

با این حال در ماه های اخیر گردهمایی هایی از واحدهای شبه نظامیان غیرسازماندهی شده در بعضی از ایالت ها پیش آمده که هیچ کدام از این اقدامات به دستور فرماندار نبوده است. اگر چه بعید است فرمانداری بخواهد دستور و مجوز حضور و حفاظت شبه نظامیان از صفوف رای دهندگان پای صندوق های رای یا ممانعت از نارآمی ها بدهد.

در ادامه این گزارش با اشاره به ایالت هایی که رقابت دو رقیب انتخاباتی در آنها بسیار تنگاتنگ است، آمده است: هیچ کدام از ده ایالت آریزونا، فلوریدا، جورجیا، آیووا، میشیگان، کارولینای شاقتصادی، اوهایو، پنسیلوانیا، تگزاس و ویسکانسین منع قانونی برای حمل آشکار اسلحه حتی اسلحه های دوربرد توسط شهفرایندان غیرنظامی ندارند. تنها در آریزونا، فلوریدا، ویسکانسین حمل اسلحه در بعضی از امکان مشخص عمومی ممنوع است و ایالت میشیگان نیز حمل اسلحه در مراکز اقتصادی، عبادتگاهها، دادگاه ها، بیمارستان ها، استادیوم ها و سینماها را منع نموده است. آریزونا، فلوریدا و میشیگان حمل اسلحه در اماکن رای گیری را نیز ممنوع نموده اند.

در این گزارش با طرح این سوال که قدرت ترامپ برای فراخوان قوای ملی در صورت تشخیص وی درباره وجود تهدید امنیت ملی تا چه حد است، آمده است: دو شاخه از قوای ملی تحت فرماندهی ترامپ به عنوان فرمانده کل قوا فعالیت می نمایند. شاخه اول شامل 1.38 میلیون پرسنل فعال نیروهای مسلح ایالات متحده است. 840،000 نفر دیگر در ذخیره هستند و کمی بیشتر از نیمی از این تعداد از میان گارد ملی نیروی زمینی و گارد ملی نیروی هوایی استخدام می شوند. این دو دسته از گارد ملی تحت فرماندهی دوگانه فرمانداران ایالتی و دولت فدرال کار می نمایند که دومی دارای اختیارات فرماندهی بالاتری در زمینه دعوت از آن دسته از پرسنل گارد ملی ایالتی است که به عنوان ذخیره در گارد ملی ایالات متحده خدمت می نمایند و می توان آنها را برای آموزش در خارج از کشور یا برای جنگیدن استفاده کرد. دیوان عالی قانون آساسی امریکا در سال 1990 این ساختار را قانونی اعلام نموده است.

بنا بر این گزارش، قانون اساسی آمریکا به کنگره اختیار داده که به شبه نظامیان برای اجرای قانون اتحادیه و مقابله و سرکوب شورش ها و دفع حملات فراخوان دهد. اما کنگره در سال 1807 تصویب کرد که رئیس جمهور با استفاده از قوای مسلح و نیروهای گارد ملی به مقابله با شورش و دفع حملات اقدام کند. روسای جمهوری آمریکا از سال 1808 تا 1992، مجموعاً 22 مرتبه از این قانون استفاده نموده اند.

نویسنده این مقاله با طرح این سوال که آیا نظامیان از دستور رئیس جمهور سرپیچی خواهند کرد؟ نوشت: ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اخیرا خط قرمزی در رابطه با مناقشه در نتیجه انتخابات ترسیم نموده است. وی گفت: اگر مناقشه در نتیجه آرا پیش آید، دادگاه ها و کنگره به طور مناسبی به آنها رسیدگی خواهند کرد. برای ارتش آمریکا هیچ نقشی در مشخص نتیجه انتخابات تعریف نشده است. صفر.

در انتهای این مقاله آمده است: فرماندهان نظامی و سربازان ایالتی و ملی ممکن است دستورات را غیرقانونی تفسیر نمایند بخصوص اگر این دستورات مبتنی بر اشتباهات باشد و لذا از آن سرپیچی نمایند. پفراینده های قضایی برای ممانعت از استفاده رئیس جمهور و فرمانداران از ارتش به شاخصه قضایی ارجاع می شوند و در نهایت دادگاه عالی آخرین میدان آنالیز این گونه دعاوی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اندیشکده، قوانین حاکم بر نیروهای مسلح آمریکا در زمان انتخابات چیستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، قوانین حاکم بر نیروهای مسلح آمریکا در زمان انتخابات چیستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید