باقی ماندن بلندمدت علائم کرونا در بدن بهبودیافتگان

به گزارش انجمن پرنده پارسی، محققان ایرلندی اعلام کردند بعضی علائم کرونا حتی پس از بهبودی نیز در بدن بیماران باقی می ماند.

باقی ماندن بلندمدت علائم کرونا در بدن بهبودیافتگان

به گزارش گروه اجتماعی انجمن پرنده پارسی، به دلیل آنکه زمان کمی از شیوع ویروس کرونا در دنیا می گذرد، دانشمندان هر روز ابعاد جدیدی از رفتار آن را روشن می نمایند. هم اینک شمار مبتلایان به این ویروس در دنیا از مرز 30 میلیون نفر گذشته است و از این میان، 950 هزار تن جان خود را از دست داده اند. سازمان دنیای بهداشت می گوید تب، سرفه خشک، خستگی، از دست دادن حس بویایی و چشایی و بثورات پوستی از جمله رایج ترین علائم ابتلا به کرونا هستند. تحقیقات دانشمندان مختلف تایید نموده است بعضی علائم کرونا حتی پس از بهبودی نیز از بین نمی رود و در بیماران باقی می ماند. به تازگی دانشمندان ایرلندی به ابعاد دیگری از این ماجرا پی برده اند.

تحقیقات دانشمندان در کالج ترینیتی دوبلین نشان می دهد بیش از نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا از بی حالی دائمی رنج می برند. این موضوع فارغ از شدت کرونا در این بیماران است و حتی بیمارانی که علائم خفیفی از کووید 19 را داشتند نیز از بی حالی مداوم شکایت دارند.

محققان ایرلندی در تحقیقات خود 128 بیمار کرونایی را مورد مطالعه قرار دادند. این تحقیقات نشان داد 52 درصد بیماران کرونایی حتی 10 هفته پس از بهبودی از این کووید 19، همچنان دچار خستگی و بی حالی دائمی بودند. میانگین سنی این بیماران 50 سال بوده است و 54 درصد آن ها را زنان تشکیل می دادند. شواهد حاکی از آن است که دو سوم بیمارانی که از بی حالی دائمی رنج می بردند را زنان تشکیل می دادند.

باقی ماندن بلندمدت علائم کرونا در بدن بهبودیافتگان

دانشمندان ایرلندی اعلام کردند این تحقیقات نشان داد دوره ریکاوری از بیماری و نیز دوره پساکرونا برای بیماران به چه میزان پراهمیت است. ما شاهد آن بودیم که فارغ از شدت علائم بیماری در افراد، بی حالی یکی از رایج ترین علامت ماندگار کووید 19 در بیماران است. این امر نشان می دهد که سیستم بهداشتی هر کشور باید خود را برای حمایت های پساکرونایی از بیماران آماده کند. هم اینک با گذشت 6 ماه ما شاهد مراجعه هزاران بهبودیافته کرونایی به بخش بهداشت و درمان ایرلند برای دریافت خدمات بوده ایم.

ایرلند جنوبی یکی از پیروز ترین کشور های اروپایی در مدیریت و کنترل ویروس کرونا بوده است. تا به امروز در این کشور 32 هزار نفر به این ویروس آلوده و از این میان، یک هزار و 790 تن جان خود را از دست داده اند.

دانشمندان استرالیایی نیز در تحقیقات خود اعلام کردند آسیب های شدید ریوی در بهبودیافتگان از کووید 19 می تواند پس بهبودی و هفته ها بعد از مرخص شدن از بیمارستان همچنان در این افراد دیده گردد. تحقیقات ما نشان داد آسیب ریوی، مسائل شدید تنفسی و سرفه می تواند در بلندمدت در بیماران بهبودیافته کرونایی مشاهده گردد.

دانشمندان می گویند تاثیرات مخرب ویروس کرونا بر سلامت جسمانی افراد باعث ایجاد نگرانی در مجامع علمی شده است. ما شاهد آن هستیم که حتی افرادی که به کرونای خفیف مبتلا شده اند برای هفته ها و حتی ماه ها پس از بهبودی و مرخص شدن از بیمارستان، همچنان با عوارض سنگین این بیماری دست به گریبان هستند. طول دوره نقاهت و زمان لازم برای بازگشت این افراد به زندگی عادی قبل از بیماری مایه نگرانی است.

دانشمندان استرالیایی در تحقیقات خود بیمارانی که به کرونای شدید مبتلا شده و در بیمارستان بستری بودند را مورد مطالعه قرار دادند. شواهد نشان داد 6 هفته پس از مرخص شدن این بیماران از بیمارستان، بیش از 88 درصد از آن ها هنوز علائم آسیب ریوی را داشته اند. آزمایشات و سی تی اسکن این افراد نشان داد ریه های آن ها هنوز هم درگیر عوارض ابتلا به ویروس کرونا بوده است.

همچنین 47 درصد این بیماران با گذشت بیش از 6 هفته از بهبودی از مسائل تنفسی و ناتوانی در دم و بازدم شکایت داشتند. تحقیقات دانشمندان پس از گذشت 12 هفته (تقریبا 3 ماه) نشان داد ریه های 56 درصد از بهبود یافتگان هنوز هم از عوارض کرونا آسیب دیده است و 39 درصد آن ها همچنان مشکل تنفسی دارند.

میانگین سنی این بیماران 61 سال بود و مردان 60 درصد این جامعه آماری را تشکیل می دادند. بیش از 50 درصد از این بیماران سابقه استعمال دخانیات داشتند و 65 درصد آن ها از چاقی یا اضافه وزن رنج می بردند. این تحقیقات همچنین خط بطلانی بر تصور نادرست اجتماعی درباره مصونیت افراد سیگاری یا معتاد در برابر ویروس کرونا است.

محققان تاکید دارند فرآیند ریکاوری بهبودیافتگان کووید 19 هفته ها ادامه داشته و بسیاری از آن ها دچار آسیب های ریوی بلند مدت شده اند. با این حال، بدن این افراد در جهت بهبودی قرار گرفته است، اما لازم است افرادی که به کرونای شدید مبتلا می شوند در دوره ریکاوری و نقاهت تحت نظر پزشک و کادر درمانی قرار بگیرند.

باقی ماندن بلندمدت علائم کرونا در بدن بهبودیافتگان

از سوی دیگر، یافته ها نشان داد اگرچه ریکاوری از بیماری کرونا یک فرایند زمانی طولانی مدت است، اما بیماری نمی تواند در بلندمدت باعث شدت زخم های ریوی گردد. محققان با آنالیز بیماران پی بردند هم بیمارانی که به کرونای شدید مبتلا شده اند و هم افرادی که درجات خفیفی از بیماری را داشته اند به یک اندازه دچار مسائل بلندمدت سلامتی شده اند. محققان همچنین شاهد مسائل قلبی در بهبودیافتگان کرونا بودند. با این حال، این مسائل با گذشت زمان کاهش و سلامت قلبی افراد بهبود یافت.

مطالعات دانشمندان آمریکایی نیز نشان می دهد مبتلایان به کرونا علائم مختلفی را از خود نشان می دهد که دو علامت شامل خستگی و ضعف و مه مغزی (اختلالات فکری) حتی پس از بهبودی نیز در آن ها مشاهده می گردد.

پزشکان می گویند ضعف به طور گسترده در میان بهبودیافتگان از کووید 19 دیده می گردد. همچنین سندرم خستگی مزمن یکی از رایج ترین مواردی است که بهبودیافتگان همیشه از آن شکایت می نمایند.

سندرم خستگی مزمن در بهبودیافتگان از بیماری به گونه ای است که آن ها پس از انجام اقدامات روزمره مانند دوش دریافت یا خرید از مغازه احساس خستگی شدید می نمایند. همچنین آن ها زمانی که به سرعت از جای خود برمی خیزند احساس سرگیجه و ضعف می نمایند. بعضی مبتلایان به این سندرم برای روز ها و هفته ها بستری می شوند، اما با وجود استراحت و خواب حالشان بهتر نمی گردد.

دکتر نات فوین، یکی از متخصصان در این باره می گوید: در مجامع عملی هم اینک موضوع وجود سندرم خستگی مزمن در بهبودیافتگان از کرونا به طور گسترده مطرح است. این موضوع می تواند در بلندمدت نیز فرد را درگیر خود کند.

مه مغزی نیز یکی از دیگر مواردی است که در بیماران کرونایی پس از بهبودی مشاهده می گردد. مه مغزی به حالتی اطلاق می گردد که فرد دچار اختلالات فکری می گردد و فرد احساس می نماید فرآیند تفکر و یادگیری اش به درستی کار نمی نماید. حافظه، پردازش اطلاعات، مهارت های دیداری و شنیداری و توانایی درک زبانی از جمله مواردی است که در این زمینه دچار اختلال می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "باقی ماندن بلندمدت علائم کرونا در بدن بهبودیافتگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقی ماندن بلندمدت علائم کرونا در بدن بهبودیافتگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید