تاسیس 3400 تعاونی در قالب طرح روستا تعاون

به گزارش انجمن پرنده پارسی، مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاون وزارت کار از ایجاد 3400 تعاونی روستایی در قالب طرح روستا تعاون اطلاع داد و تثبیت و حفظ اشتغال و صیانت از فرصت های شغلی، تعاونی های موجود را مهمترین هدف طرح تاب مطرح نمود.

تاسیس 3400 تعاونی در قالب طرح روستا تعاون

مسلم خانی در گفت وگو با انجمن پرنده پارسی با تاکید بر استمرار طرح روستا تعاون اظهار کرد: طرح روستا تعاون مربوط به دوره زمانی خاص نیست و هدف از اجرای طرح این است که بتوانیم نیازهایی که در یک روستا وجود دارد را به وسیله سازماندهی مردم همان روستا و با تشکیل شرکت های تعاونی پاسخ بدهیم؛ از این رو یک برنامه ادامه دار است که باید استمرار یابد.

ایجاد 3400 تعاونی روستایی در قالب طرح روستا تعاون

وی اضافه نمود: طرح روستا تعاون در ابتدا با رویکرد ایجاد هزار روستا ـ هزار تعاونی شروع شد ولی امروز بیش از 3400 روستا در کشور ایجاد شده و کوشش بر این است که به بحث زنجیره و ایجاد ارتباط بین آن ها و تعاونی های شهری و فروش محصولاتشان بیش تر پرداخته گردد چراکه تعاونی در روستا تشکیل می گردد و اگر نتواند محصولاتش را بفروشد، قطعا دردسرهای زیادی ایجاد می گردد و ممکن است به انحلال تعاونی منجر گردد؛ بنابراین ایجاد پیوندهای عمودی و افقی بین تعاونی ها از جمله تعاونی های روستایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرکل ترویج، آموزش و تحقیقات تعاون وزارت کار از روستای مافی کندی به عنوان یکی از روستاهای بدون بیکار و پیروز در طرح اشتغال روستایی و روستا تعاون نام برد و گفت: ادامه داد: مافی کندی عملا یک خوشه بزرگ کسب و کار است که توانسته با اشتغالزایی برای خانوارهای روستایی در صنعت مجسمه سازی عنوان روستای بدون بیکار را به خود اختصاص بدهد. مشابه همین پروژه در منطقه اشترمل همدان است که کل مردم روستا حتی روستاها اطراف گردهم آمده و در حوزه صنایع چوبی و مبلمان فعالیت دارند.

به گفته وی طرح روستا تعاون یک برنامه کوتاه مدت نیست بلکه پروژه ای است که کماکان ادامه دارد چون کار اصلی بعد از تشکیل تعاونی است و سرپا نگه داشتن بنگاه و اتصال آن به بازار در مرحله بعدی کار اهمیت دارد.

صیانت از اشتغال بخش تعاون با اجرای طرح تاب

خانی در ادامه به طرح تاب اشاره نمود و گفت: این طرح مخفف تعاون، اشتغال و بازار است که صیانت از فرصت های شغلی تعاونی های موجود را در دستور کار دارد. در حال حاضر بیش از یک میلیون و 700 هزار شغل در بخش تعاون کشور ایجاد شده و طرح تاب درصدد تثبیت مشاغل موجود تعاونی و یاری به ایجاد شغل های جدید به وسیله زنجیره ارزش و تامین است.

به گفته خانی، تعاونی ها به عنوان کسب و کارهای مادر و بالادستی، می توانند کسب و کارهای کوچک و متوسط و خرد و خانگی را در زنجیره خود قرار بدهند و پیوند معناداری میان یک محصول از مرحله تامین مواد اولیه تا مرحله محصول نهایی و صادرات را به وجود آورند.

وی تاکید نمود: با توجه به آنکه هدف طرح تاب تثبیت اشتغال و صیانت از اشتغال موجود و یاری به اشتغال جدید است، لازمه اش این است که منابع اقتصادی ارزان قیمت به آن تزریق گردد تا تعاونی ها برایشان جذابیت داشته باشد و به این سمت و سو حرکت نمایند.

به گزارش انجمن پرنده پارسی، هدف از تدوین طرح تاب، تثبیت 1.7 میلیون شغل در بخش تعاون، ارتقای بهره وری و توسعه تعاونی های دانش بنیان، تکمیل طرح روستا تعاون با رویکرد حمایت از تعاونی های اشتغالزای روستایی و ارائه تسهیلات هوشمند با رویکرد حمایت از تولیدات بازار محور است. در حال حاضر اجرای طرح نیازمند اختصاص بودجه و اعتبار است که به دلیل محدودیت منابع اقتصادی محدودیت منابع اقتصادی، کمیته تخصصی شورای هماهنگی سران قوا اجرای آن را به استفاده از محل اعتبارات اشتغال در تبصره 18 قانون بودجه ارجاع داه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاسیس 3400 تعاونی در قالب طرح روستا تعاون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسیس 3400 تعاونی در قالب طرح روستا تعاون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید