تزریق 6300 میلیارد تومان نقدینگی به بانک های متقاضی خبرنگاران

به گزارش انجمن پرنده پارسی، بانک مرکزی با تزریق 63.3 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 7 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد.

تزریق 6300 میلیارد تومان نقدینگی به بانک های متقاضی خبرنگاران

به گزارش گروه مالی انجمن پرنده پارسی، به نقل از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز شنبه 16 اسفندماه 1399 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، هشت بانک و مؤسسه اعتباری در مهلت معین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 154.9 هزار میلیارد ریال به وسیله سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 63.3 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 7 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 68.7 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دوشنبه 18 اسفندماه انجام شد.

به علاوه، در سه روز گذشته بانک ها و مؤسسات اعتباری در هشت نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش 227.9 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده نمایند. همچنین از ابتدای هفته 95.3 میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

شایان ذکر است، بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد احتیاج بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می نماید. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، به وسیله انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می گردد. متعاقب اطلاعیه یاد شده، بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت معین شده به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تزریق 6300 میلیارد تومان نقدینگی به بانک های متقاضی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق 6300 میلیارد تومان نقدینگی به بانک های متقاضی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید