ثبت ملی کوچ ایل سنگسری به عنوان اثر ناملموس فرهنگی

به گزارش انجمن پرنده پارسی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: کوچ ایل سنگسر با گستره موضوع فرهنگی ناملموس متعلق به استان، به شماره 2012 در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد.

ثبت ملی کوچ ایل سنگسری به عنوان اثر ناملموس فرهنگی

ایرنا: مصطفی یغماییان روز چهارشنبه به انجمن پرنده پارسی در سمنان اظهار کرد: شیوه کوچ دوگانه ایل سنگسری به دلیل برخورداری از ویژگی های خاص ثبت ملی شد.

وی با اشاره به اینکه ایل سنگسری دارای 2 نوع کوچ است، گفت: یکی از انواع کوچ شامل مدت زمان طولانی چند روزه تا دو ماهه است و در آن چوپانان گله ها را از مناطق قشلاقی حاشیه شمالی کویر مرکزی از شاه راه های ویژه ای عبور داده و به ییلاق ها در مرتفع ترین مناطق و مراتع البرز می رسانند.

وی با بیان اینکه طی راستا از قشلاق به ییلاق و برعکس به وسیله سه ایل راه مختلف می تواند انجام گردد، اضافه نمود: این ایل راه ها به نام های تَک، بَند و میون بند خوانده می گردد، به ترتیب در راستاهای حاشیه کویر، کوهستانی و موازی جاده مشهد به تهران امتداد دارند.

یغمائیان اعلام کرد: نوع دوم کوچ یا انتقال خانوارهای عشایر ایل سنگسری از شهرهای دو سوی البرز، با مرکزیت مهدیشهر در استان سمنان به این اقامتگاه های تابستانی که به زبان سنگسری خیل نامیده می گردد، انجام می گردد.

وی با اشاره به اینکه کوچ خانوارهای ایل سنگسری به خیل یا ییلاق در گذشته یک یا چند روز طول می کشید، اضافه نمود: کوچ امروزه با ماشین آلات ظرف چند ساعت به وسیله جاده ها و راه های مواصلاتی کشور انجام می گردد و این شیوه باعث شده تا رکورد بالاترین میزان سواد در بین ایل های کشور به ایل سنگسری تعلق بگیرد.

وی، ثبت شیوه کوچ و ایل راه های بزرگ و طولانی رمه داران سنگسری در فهرست ملی را زمینه ساز حفظ و حراست این سبک از زندگی که یکی از قدیمی ترین شیوه های زندگی بشر است دانست و مطرح کرد: این مساله ادامه کار به شیوه سنتی را برای گله داران سنگسری ممکن می سازد.

یغمائیان اضافه نمود: ایل سنگسری با 52 طایفه وابسته و چندین طایفه مستقل بزرگترین ایل نیمه کوچ رو در منطقه البرز و کشور است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اعلام نمود: حضور ایل سنگسری در قلمرو کنونی خویش از ابتدای دوره اشکانیان احتمال دارد و در این بازه زمانی طولانی توانسته در فراوری انواع فراورده های لبنی و گوشتی مرغوب سرآمد باشد، به طوری که 80 نوع مشتقات لبنی، 40 نوع نان و گوشت با کیفیت از جمله قابلیت ها و محصولات معروف این ایل است.

مهدی شهر یا سنگسر مرکز شهرستان مهدی شهر واقع در استان سمنان، خاستگاه ایل عشایر سنگسری از شاخص ترین کوچ نشینان دامنه های البرز است که برای جابه جایی از ییلاق به قشلاق مسافت بیش از یک هزار و 500 کیلومتر را طی می نمایند و طی چنین مسافت طولانی توسط عشایر بی مانند است.

گوت یا سیاه چادر ایل سنگسری نیز در فهرست آثار فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: توریسم آنلاین

به "ثبت ملی کوچ ایل سنگسری به عنوان اثر ناملموس فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی کوچ ایل سنگسری به عنوان اثر ناملموس فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید