خبرنگاران پیشکسوت صنایع دستی چهارمحال و بختیاری درگذشت

به گزارش انجمن پرنده پارسی، شهرکرد- خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: پیشکسوت صنایع دستی کلاه اقتصادی این استان درگذشت.

خبرنگاران پیشکسوت صنایع دستی چهارمحال و بختیاری درگذشت

مهرداد جوادی شامگاه دوشنبه به انجمن پرنده پارسی گفت: مرحوم مهدی شیخ شاهرخ دهکردی از پیشکسوتان صنایع دستی چهارمحال و بختیاری در رشته کلاه اقتصادی بود که چندین دهه در این صنعت دستی فعالیت داشت.

به گزارش انجمن پرنده پارسی، هم اینک 52 رشته صنایع دستی شهری، روستایی و عشایری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که بافته های داری مانند فرش، گلیم، قالی بافی، چوخابافی، نمداقتصادی، گیوه دوزی، خورجین بافی، گلیم بافی، بافت سیاه چادر، جاجیم بافی، قفل سازی، خاتم و مشتقات آنها از مهمترین صنایع دستی شهری، روستایی و عشایری این استان است.

در سال های 1391 تا 1396 حدود یک میلیون و 250 هزار دلار محصولات نمدی از چهارمحال و بختیاری به خارج از کشور صادر شد و این نشان می دهد این محصول می تواند یکی از مهمترین کالاهای صادراتی استان باشد.

هم اینک 500 هنرمند نمدمال در 15 کارگاه بزرگ فراوریی چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند که از این تعداد 400 نفر در شهرکرد و 100 نفر در بروجن هستند.

تاکنون 250 فقره مجوز صنایع دستی برای این رشته صادر شده و 4 شرکت فعال در فراوری و صادرات نمد در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند.

در خرداد 1390 نمداقتصادی چهارمحال و بختیاری جزو میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده است.

با توجه به کاربرد زیاد نمد، قابلیت استفاده این فراوریات در صنایع گردشگری، خودروسازی، دفاع و ورزش نیز وجود دارد.

فراوری محصولات نمدی چهارمحال و بختیاری به دو روش سنتی و نوین صورت می گیرد که امروزه در بخش فراوری نمدهای نوین به علت نوآوری و کاربردهای مختلف افزون بر 40 نوع محصول نمد فراوری و روانه بازار مصرف می گردد.

سال گذشته شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد انتخاب و معرفی گردید اما براساس نظر کارشناسان، شهرکرد قابلیت تبدیل و معرفی به عنوان شهر جهانی نمد را دارد.

7362/ 2097

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران پیشکسوت صنایع دستی چهارمحال و بختیاری درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیشکسوت صنایع دستی چهارمحال و بختیاری درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید