در همه بحران های جهانی مسئولان وسط صحنه اند؟

به گزارش انجمن پرنده پارسی، اگر انتظار این است که مسئولان کشور یکی پس از دیگری به مناطق سیل زده بروند، امری نادرست و غیر کارشناسی و البته احساسی است.

در همه بحران های جهانی مسئولان وسط صحنه اند؟

به گزارش انجمن پرنده پارسی، روزنامه شهروند نوشت: در نخستین روزهای وقوع سیل در استان گلستان آن چه که در شبکه های اجتماعی مدام بازگو می شد، این بود که ببینید این مردم در چه وضعی هستند، آن وقت از مسئولان خبری نیست. دریغ از سرزدن مسئولان به مردم. واقعیت این است که اگر این مطالبات با هدف همدردی با مردم آسیب دیده بیان شده باشد تا حدودی قابل درک است اما اگر انتظار این است که مسئولان کشور یکی پس از دیگری به مناطق سیل زده بروند، امری نادرست و غیر کارشناسی و البته احساسی است.

واقعیت این است که بزرگترین همدردی مسئولان عالی رتبه کشور با آسیب دیدگان سیل اخیر می تواند این باشد که در امر کمک رسانی و امداد با قدرت بیشتر، هماهنگ تر و حرفه ای تر عمل کنند؛ منطقه بحران جای دیدوبازدید و سرکشی نیست. منطقه بحران باید به کل در اختیار امدادگران، سازمان های امدادونجات و مبارزه با بحران و گروه های لجستیکی باشد. شلوغ شدن منطقه به هر نحوی اعم از اینکه مردم عادی باشند یا مقامات و مسئولان مختلف از نهادهای مختلف نه کمکی به حل بحران می کند و نه اثری در کاهش آلام مردم آسیب دیده دارد.

بله؛ سیل تماشا ندارد! سیل زدگان نیز تماشا ندارند. آنها بیشتر از تماشا به کمک ها از طرق کارشناسی و حرفه ای نیاز دارند. در طی دو هفته اخیر بارها و بارها شاهد تصاویر مسئولان غیر مرتبطی بودیم که از عالی رتبه و میان رتبه تا کمر در آب فرو رفته بودند و چکمه پوش در میان آب ها به دیدن آثار ویرانی ها می پرداختند؛ تا حدی که گویی مسابقه ای میان مسئولان در گرفته بود تا هر کدام به نوبت حتماً در منطقه بحران حضور یابند.

نمونه این اقدامات را در هیچ کجای دنیا در بحران ها و بلایای طبیعی پیدا نمی کنید. بهتر است تکلیف را با افکار عمومی هم از همین جا روشن کنیم؛ افکار عمومی هم باید بدانند که مسئولان غیر مرتبط با بحرانی در کشور وظیفه ندارند خود شخصاً در مناطق بحران حضور داشته باشند. کار مقامات عالی رتبه کشور حضور در اتاق های فرمان، بررسی ساعت به ساعت وضعیت بحران و صدور دستورات مناسب برای کاهش آسیب ها و کنترل بحران است. حضور در منطقه بحران تنها باید محدود به نیروهای متخصص و باتجربه اعم از امدادگران، سازمان های مبارزه با بحران، تامین کنندگان مجاز و آموزش دیده اقلام لجستیکی باشد و البته نیروهای انتظامی برای برقراری امنیت منطقه است.

منطقه بحران نباید درهایش به روی همه باز باشد. قرار نیست مقام و مسئول غیر متخصص در منطقه بحران حضور یابد و نظری بدهد و دستوری صادر کند؛ این اقدام تنها منجر به بروز ناهماهنگی در تصمیم گیری واحد در امر مبارزه با بحران می شود. علاوه بر این حضور یک مقام عالی رتبه، به این صورت در میانه بحران، جدا از تجمع مردم، موجب می شود دیگر مسئولان نیز سعی کنند از یکدیگر گوی سبقت (شما بخوانید گوی خدمت) بربایند؛ چراکه امروز با پدیده شبکه های اجتماعی روبرو هستیم که اگر چه در بسکمک مواقع کارکردهای مثبت اطلاع رسانی دارند اما در برخی مواقع نیز همین شبکه های اجتماعی به واسطه فراگیر بودنشان و همچنین به این دلیل که در دسترس همه هستند، موجب پخش و گسترش اظهاراتی از این دست می شوند که فلانی در منطقه حاضر بود اما ظاهراً فلان مسئول هنوز خواب تشریف دارد همین موضوع موجب می شود دیگر مسئولان نیز دست بجنبانند و سری به منطقه بحران بزنند غافل از اینکه این اظهارنظرها کاملاً غیرکارشناسی بوده و کمکی به حل بحران نخواهد کرد.

علاوه بر این دامن زدن به این موضوعات غیرکارشناسی وحدت ملی را خدشه دار و موضوع محوری را از بحث بحران منحرف کرده و سیاست را وارد کار امدادونجات می کند که بسیار آسیب زا است. البته حضور در مناطق بحران زده بعد از سپری شدن زمان بحران و برقراری ثبات نسبی از جمله انتظارات به حقی است که مردم می توانند از مقامات کشور داشته باشند؛ اما در میانه بحران مسئولان بهتر است اسیر فشار افکار عمومی نشوند، در اتاق های فرماندهی خود بنشینند و شرایط را از طریق گزارش ها رصد کرده و دستورات لازم را بدون فوت وقت صادر کنند و در میانه بحران مدیریت را به سازمان های مسئول و متخصص حاضر در منطقه واگذار کنند و خود تنها کار پشتیبانی از این سازمان ها را به پیش ببرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در همه بحران های جهانی مسئولان وسط صحنه اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در همه بحران های جهانی مسئولان وسط صحنه اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید