طالبان تکلیف صلح را یکسره می کند

به گزارش انجمن پرنده پارسی، ایسنا نوشت: با اینکه شبه نظامیان طالبان توانسته اند از شکاف ناشی از خروج نیروهای خارجی پیشرفت های میدانی مهمی در افغانستان به دست آورند، سخنگوی این گروه گفت که تا ماه آینده یک پیشنهاد صلح مکتوب به دولت کابل ارائه خواهد داد.

طالبان تکلیف صلح را یکسره می کند

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به خبرگزاری رویترز گفت: مذاکرات و فرایند صلح در روزهای آینده سرعت خواهد گرفت... و انتظار می رود که وارد فاز مهمی شود و طبیعتا درباره برنامه های صلح خواهد بود.

او با بیان اینکه تازه ترین دور مذاکرات به مرحله حساسی رسیده است، گفت: احتمالا یک ماه به طول خواهد انجامید تا به مرحله ای برسیم که طرفین برنامه صلح مکتوب خودشان را به اشتراک بگذارند. گرچه ما (طالبان) دست بالا را در میدان نبرد داریم، ما درباره مذاکرات و گفت وگو بسیار جدی هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات کننده طالبان گفت، یک راهکار مذاکره شده تنها راه خاتمه دادن به 40 سال جنگ در افغانستان است.

این مقام آمریکایی گفت: ما از طرفین می خواهیم وارد مذاکرات جدی برای معین یک نقشه راه سیاسی برای آینده افغانستان شوند که به یک راهکار عادلانه و پایدار برسد. جهان تحمیل با زور یک دولت در افغانستان را نخواهد پذیرفت. مشروعیت و کمک برای هر دولتی در افغانستان تنها در صورتی ممکن می شود که این دولت احترام اساسی به حقوق بشر را رعایت کند.

مقام های امنیتی غربی می گویند که نیروهای شبه نظامی بیش از 100 بخش را به کنترل خودشان در آورده اند اما طالبان می گوید کنترل بیش از 200 منطقه در 34 ولایت افغانستان را در دست دارد. روز یکشنبه بیش از 1000 نظامی افغان بعد از پیشروی طالبان به تاجیکستان گریختند و ده ها تن دیگر به اسارت نیروهای طالبان درآمدند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت امور صلح افغانستان تایید کرد که مذاکرات بین افغان ها از سر گرفته شده است. او گفت: خیلی سخت است که پیش بینی کنیم طالبان سند مکتوب خودشان برای یک برنامه صلح را ظرف یک ماه تحویل ما دهد اما بیایید خوش بین باشیم. ما امیدواریم که آنها سند خودشان را ارائه کنند تا بفهمیم چه می خواهند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "طالبان تکلیف صلح را یکسره می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان تکلیف صلح را یکسره می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید