ظرفیت فراوری بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 به 76 میلیون لیتر رسید

به گزارش انجمن پرنده پارسی، وزیر نفت گفت: با تکمیل طرح های پالایشگاه های نفت ستاره خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس و پالایشگاه تبریز در مجموع ظرفیت فراوری بنزین باکیفیت یورو 4 و 5 ، به 76 میلیون لیتر در روز افزایش یافت.

ظرفیت فراوری بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 به 76 میلیون لیتر رسید

بیژن زنگنه درمراسم افتتاح مرحله سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزود: با به مدار آمدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس به راحتی می توان 400 بشکه میعانات نفتی به ظرفیت کشور افزود.

وی با بیان این که ظرفیت پذیرش خوراک در پالایشگاه های نفت 1.7 دهم میلیون بشکه بوده است، گفت: در این مدت بیش از 20 درصد ظرفیت پالایشی کشور اضافه شده است. وزیرنفت ظرفیت فراوری بنزین پایه در سال91 را 59 میلیون لیتر گفت و ادامه داد: در بهمن امسال، این ظرفیت به 101 میلیون لیتر رسید و تا سرانجام امسال از 105 میلیون لیتر عبور خواهیم کرد. زنگنه عنوان نمود: ظرفیت فراوری بنزین کشور از ابتدای سال 91 تاکنون و در دولت تدبیر و امید به دوبرابر افزایش یافته و این عالی ترین جهش در فراوری بنزین در کشور است که تاکنون داشتیم.

وی ادامه داد: بسیار جهش بزرگی است که بیش از 50 میلیون لیتر ظرفیت فراوری بنزین افزایش یافته و به همین دلیل امروز آمریکا نمی تواند در خصوص یکی از تهدیدهای مهم خود که محدود کردن واردات بنزین بود کلمه ای را بر زبان بیاورد. وزیر نفت گفت: ایران نه تنها بنزین کم ندارد بلکه می تواند صادرات داشته باشد اما به عمد بنزین صادر نمی کنیم زیرا می خواهیم ذخایر داخل کشور را تقویت کنیم.

وی با بیان این که قبل از مهرماه واردات بنزین نداشته ایم، گفت: احتیاجی به واردات بنزین نداریم و تا سال آینده هم به واردات بنزین احتیاج نخواهیم داشت. وزیرنفت یادآور شد: تا سال91 بنزین با کیفیت یورو در کشور نداشتیم اما امروز با افزایش بهبود کیفیت در پالایشگاه اراک و اصفهان در سال های 92 و 95، 28 میلیون در روز رسیده است.

به گفته زنگنه، درسال 91، ظرفیت نفت گاز باکیفیت یورو 6 میلیون لیتر در روز بوده که این میزان در امسال به 44 میلیون لیتر در روز رسیده که تقریبا برابر 7 برابر شده است.

وی بیان داشت: همچنین برای 2 میلیون بشکه در روز به پالایشگاه های جدید نفت و مایعات گازی موافقت اصولی برای تاسیس خوراک دادیم که 600 هزار بشکه از اینها پالایشگاه های زیر60 هزار بشکه است. وزیرنفت اعلام نمود: طرح های پالایشی در پالایشگاه های متوجه افزایش کیفیت فرآورده ها و براساس استانداردهای زیست محیطی است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ظرفیت فراوری بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 به 76 میلیون لیتر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت فراوری بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 به 76 میلیون لیتر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید