فارس من، کدام اپراتور برای سفر اربعین مناسب تر است؟

به گزارش انجمن پرنده پارسی، زائران اربعین حسینی در این گزارش، می توانند به راحتی میزان هزینه اپراتورها و بسته های مختلف اینترنت را بررسی کنند و انتخاب آگاهانه تری داشته باشند.

فارس من، کدام اپراتور برای سفر اربعین مناسب تر است؟

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی انجمن پرنده پارسی، مراسم پیاده روی اربعین به قدری اهمیت دارد که تمامی نهادها، سعی دارند تا تسهیلاتی را برای زائران اربعین حسینی ارائه دهند، در این میان، ارتباطات در چنین راهپیمایی بزرگی، نقش مهمی دارد و آنتن دهی مناسب در جهت پیاده روی نجف به کربلا در عراق و لبه مرز ایران و عراق جزء نیازهای اصلی و ابتدایی مسافران است.

تعدادی از مخاطبان در سامانه فارس من درباره هزینه بالای رومینگ ابراز نگرانی کرده و خواستار پیگیری آن شدند.

این مخاطبان گفتند:در آستانه پیاده روی اربعین حسینی اپراتورهای تلفن همراه، قیمت بسته های اینترنت رومینگ خود را به بیش از چهار برابر افزایش دادند

تعرفه های رومینگ اپراتورها در روزهای عادی با این ایام، متفاوت است. طی روزهای گذشته، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با انتشار جدولی، تعرفه های اپراتورها را پیش از رایزنی برای کاهش قیمت ها گفت.

کاهش 600 تومانی تعرفه های مکالمه در عراق

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی انجمن پرنده پارسی، اظهار کرد: تعرفه های جدید برای ایام اربعین متفاوت است و زائران می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.البته بهتر است زائران برای اینترنت و دیتا ازسیم کارت عراقی استفاده کنند چرا که به لحاظ نرخ و قیمت، مناسب تر است.

وی ادامه داد: همچنین با دو برابر کردن ظرفیت ها به دنبال کاهش نقاط ضعف و مسائل هستیم.بسکمک از این مسائل به خاک عراق مربوط می شود و سعی کردیم با رایزنی مسائل را مرتفع کنیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: مردم برای کاهش هزینه ها سعی کنند از سیم کارت عراقی استفاده کنند اما به لحاظ تعرفه ای، جدول بعد از کاهش تعرفه را منتشر می کنیم.

جهرمی همچنین با انتشار کلیپی در اینستاگرام هم از تسهیلات برای زوار اربعین خبر داد.

تعرفه های همراه اول

همراه اول تعرفه های ویژه اربعین خود را بر این اساس منتشر کرد.

از روز سه شنبه 16 مهر تا روز جمعه 3 آبان ماه ، تعرفه مکالمه مشترکین همراه اول با ایران دقیقه ای 3200 تومان، مکالمه دریافتی و تماس با شماره عراقی دقیقه ای 2100 تومان، ارسال پیامک 900 تومان و هر مگابایت اینترنت همراه 850 تومان محاسبه می شود.

همچنین، مشترکانی که از 16 تا 30 مهرماه به عراق مسافرت می کنند، بسته های دو روزه اینترنت همراه 20 مگابایتی نیز از همراه اول هدیه می گیرند، این اپراتور، چهار بسته اینترنت در نظر گرفته است؛ این بسته ها از یک روزه و هفت روزه با حجم 100 مگابایت تا یک گیگابایت ارائه شده است.

همراه اول تعرفه های ویژه اربعین خود را بر این اساس منتشر کرد، از روز سه شنبه 16 مهر تا روز جمعه 3 آبان ماه ، تعرفه مکالمه مشترکین همراه اول با ایران دقیقه ای 3200 تومان، مکالمه دریافتی و تماس با شماره عراقی دقیقه ای 2100 تومان، ارسال پیامک 900 تومان و هر مگابایت اینترنت همراه 850 تومان محاسبه می شود.

البته پیش از این اعلام، تعرفه هر دقیقه مکالمه با ایران 4500 تومان، دریافت مکالمه دقیقه ای 3000 تومان، ارسال پیامک 1500 تومان و هر مگابایت اینترنت همراه 2300 تومان بود.

همراه اول با نزدیک شدن به اربعین حسینی، اپراتور اول ظرفیت شبکه نسل دو، سه و چهار خود را برای مکالمه و اینترنت، در پایانه های مرزی افزایش داده وبا اعزام کارشناسان خود به کشور عراق، در 13 نقطه شامل 2 نقطه در شهر نجف، 5 نقطه در شهر کربلا و 6 نقطه در جهت پیاده روی اربعین، جوابگوی مسائل و سوالات مشترکان است.

تعرفه های ایرانسلی ها برای اربعین

از 16 تا 30 مهرماه علاوه بر10 مگابایت اینترنت روزانه ای که به رایگان برای مشترکان ایرانسل قابل فعال سازی است، پنج بسته اینترنت هفتگی از 75 مگابایت تا 1 گیگابایت (1024 مگابایت) در نظر گرفته شده تا زائران اربعین بتوانند به انتخاب خود از آن ها استفاده کنند.

همچنین زائران اربعین در مرزهای اصلی پیش از خروج به سمت عراق شامل مهران، خسروی، شلمچه و چذابه از روزانه 100 مگابایت اینترنت رایگان نیزمی توانند استفاده کنند.

در جدول زیر تعرفه های ایرانسل برای اربعین تعیین شده است:

از 16 تا 30 مهرماه علاوه بر10 مگابایت اینترنت روزانه ای که به رایگان برای مشترکان ایرانسل قابل فعال سازی است، پنج بسته اینترنت هفتگی از 75 مگابایت تا 1 گیگابایت (1024 مگابایت) در نظر گرفته شده تا زائران اربعین بتوانند به انتخاب خود از آن ها استفاده کنند.

همچنین مشترکین ایرانسلی که قصد استفاده از سرویس رومینگ را دارند باید پیش از خروج از ایران با استفاده از یکی از روش های دستی، از طریق اپلیکیشن ایرانسل من یا با شماره گیری کددستوری #11111 برای فعال کردن رومینگ بین الملل اقدام کنند و در طول اقامت خود در کشور عراق، از شبکه رومینگ تمامی اپراتورهای عراقی استفاده کنند.

بخشی از تعرفه های رایتل

با پیگیری های خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی انجمن پرنده پارسی، اپراتور رایتل نیز تعرفه های ویژه ای برای اربعین در نظر گرفته است که بخشی از آن که مربوط به اپراتور کورک در اختیار خبرنگار قرار گرفت.

اپراتور رایتل نیز تعرفه های ویژه ای برای اربعین در نظر گرفته است که بخشی از آن که مربوط به اپراتور کورک در اختیار خبرنگار قرار گرفت.

یک مقایسه کلی از تعرفه های اپراتورها

در مقایسه و نتیجه گیری از این تعرفه ها می توان گفت: اگر زائران با ایران تماس بگیرند در صورت داشتن سیم کارت همراه اول به ازای هر دقیقه 3200 تومان، سیم کارت ایرانسل نیز 3200 تومان و سیم کارت رایتل 3500 تومان هزینه پرداخت می کنند. اما اگر از ایران با زائران تماس گرفته شود به ازای هر دقیقه دارندگان سیم کارت های همراه اول، ایرانسل و رایتل هر کدام 2100 تومان هزینه خواهد داشت.

اگر زائران کربلا به شماره ای از سیم کارت های عراقی تماس بگیرند به ازای هر دقیقه 2100 تومان برای کسانی که دارنده سیم کارت همراه اول و ایرانسل هزینه خواهد داشت و رایتلی ها 2500 تومان دقیقه ای برای هر مکالمه پرداخت می کنند. ارسال پیامک به شماره عراقی و ایرانی برای دو اپراتور همراه اول و ایرانسل 900 تومان و برای رایتل هزار تومان در نظر گرفته شده است. البته دریافت پیامک در هر حالتی برای دارندگان سیم کارت هر سه اپراتور رایگان است.

در رابطه با بسته های اینترنتی بسته یک گیگی ویژه اربعین توسط 2 اپراتور همراه اول و ایرانسل 150 هزار تومان تعیین شده که البته این 2 اپراتور بسته اینترنت رایگان روزانه 10 مگابایت را به زائران هدیه دادند. رایتل نیز بسته اینترنت روزانه 5 مگابایتی در نظر گرفته است. اما هر مگابایت اینترنت با تعرفه آزاد برای همراه اول و ایرانسل 850 تومان و برای رایتل هزار تومان در نظر گرفته شده است.

زائران فراموش نکنند که تعرفه های اعلام شده برای همراه اول و ایرانسل از 14 مهر و برای رایتل از 15 مهر تا 3 آبان اعتبار دارد. همچنین تعرفه بسته های اینترنتی از 19 مهر تا 3 آبان معتبر هستند.

حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که از شانزدهم مهرماه برای بازدید از میزان پوشش دهی اینترنت و مکالمات به مرزهای ایران و عراق سفر کرده است، پوشش آنتن دهی اپراتورها در جهت جاده اربعین به سمت پایانه مرزی خسروی را مناسب ارزیابی کرد و گفت: تمام جهتهای منتهی به شهرهای استان از دو جهت ارتباطی فیبرنوری برخوردار است و در این پایانه شبکه اینترنت بی سیم برقرار شده است.

کاهش چشمگیر هزینه رومینگ در ایام اربعین

همچنین اسماعیل رادکانی، مشاور وزیر ارتباطات در امور تأمین و بهبود ارتباطات مناسبت های مذهبی، ملی و منطقه ای نیز اظهار کرد:وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نرخ ظرفیت بین الملل رومینگ دیتا را برای اپراتورهای موبایل تا 75 درصد در این ایام کاهش داده که این کار برای خدمت به زائران اربعین حسینی اجرا شده است.

وی ادامه داد:البته با اپراتورهای عراقی برای افزایش ظرفیت کانال های ارتباطی که به بهبود کیفیت کمک می کند نیز توافق کردیم.

رادکانی گفت: پوشش دهی مناسب در کنار کاهش تعرفه ها کمک می کند تا زائران بتوانند امکانات لازم را برای حضور در این سفر معنوی داشته باشند.

با این گزارش زائران اربعین حسینی می توانند به راحتی میزان هزینه اپراتورها و بسته های مختلف اینترنت را بررسی کنند و انتخاب آگاهانه تری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "فارس من، کدام اپراتور برای سفر اربعین مناسب تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، کدام اپراتور برای سفر اربعین مناسب تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید