فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب

به گزارش انجمن پرنده پارسی، مدیر امور طرح و اعتبارات بانک مسکن از امکانپذیر شدن فروش املاک در رهن این بانک اطلاع داد و گفت: آن دسته از افرادی که به دلیل دریافت تسهیلات بانکی، سند واحد مسکونی شان در رهن بانک به عنوان وثیقه قرار گرفته، می توانند با شرایطی اقدام به تعویض وثیقه و خارج کردن ملک مورد نظر از رهن بانک نمایند. در چنین شرایطی بدون احتیاج به تسویه حساب با بانک از بابت بازپرداخت مبلغ تسهیلات دریافت شده افراد می توانند ملک خود را از رهن بانک خارج نموده و سند خود را آزاد نمایند.

فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب

به گزارش انجمن پرنده پارسی، محمد حسن مرادی اظهار کرد: در صورتیکه افراد قصد تعویض وثیقه داشته باشند، بانک متناسب با ضوابط و دستورالعمل های مشخصی که در این زمینه وجود دارد اقدام به تعویض وثیقه و پذیرش وثیقه جدید می نماید و به این ترتیب وثیقه قبلی به افراد عودت داده شده و سند آن واحد مسکونی آزاد می گردد.

وی اضافه کرد: با این اقدام فرد می تواند علاوه بر آنکه همچنان به بازپرداخت مبلغ تسهیلات خود در قالب اقساط ماهانه تسهیلات اقدام می نماید به وسیله جابجایی وثیقه، ملک مورد نظر را به فروش برساند. این در حالی است که در حالت کلی بدون معین تکلیف کردن تسهیلات از بابت تسویه و بازپرداخت کامل (فک رهن) یا انتقال تسهیلات به فرد خریدار یا واحد مسکونی دیگر، امکان فروش واحدی که به واسطه دریافت تسهیلات در رهن بانک قرار گرفته است وجود ندارد.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن درباره شرایط تعویض وثیقه تسهیلات مسکن گفت: فرد می تواند از دو روش اقدام به تعویض وثیقه کند؛ یک روش آن است که سند ملک دیگری که به نام خودش است را برای تعویض وثیقه به بانک ارائه کند و در قبال آزاد شدن سند ملکی که در رهن قرار گرفته است ملک دیگری را که تحت مالکیت وی قرار گرفته است را در رهن قرار دهد؛ همچنین می تواند اقدام به ارائه سند ملکی کند که به نام شخص دیگری غیر از خودش است.

وی ادامه داد: در حالتی که ملک معرفی شده تحت مالکیت و به نام خود فرد است چنانچه ملک بعد از تاریخ دریافت تسهیلات به نام وی شده است مانعی از بابت تعویض وثیقه وجود ندارد و فرد می تواند با معرفی آن ملک و ارائه سند آن به بانک اقدامات لازم به منظور تعویض وثیقه را انجام دهد.

مرادی اضافه کرد: ضروری است در این شرایط ملکی که برای تعویض وثیقه به بانک معرفی می گردد بعد از زمان دریافت تسهیلات به نام فرد شده باشد و این موضوع یکی از شروط اصلی تعویض وثیقه در چنین حالتی است.

طبق اعلام بانک مسکن، این مقام مسئول در این بانک توضیح داد: در شرایطی که ملک به نام فرد دیگری است نیز مانعی از بابت تعویض وثیقه وجود ندارد؛ اما در این حالت تعویض وثیقه به صورت موقت خواهد بود؛ یعنی فرد تنها مجاز است بین شش ماه تا یکسال وثیقه ملک تحت مالکیت فرد دیگری را به عنوان وثیقه تعویضی به بانک ارائه کند؛ در طول این مدت فرد باید اقدام به خرید ملکی به نام خود کند و با معرفی ملک جدید به بانک، ملک تحت مالکیت خود را در رهن قرار دهد.

مرادی تاکید نمود: در واقع در صورتی که ملک به نام شخص دیگری باشد امکان تعویض وثیقه به صورت دائمی وجود ندارد و این امکان در واقع یک فرصت موقت است تا فرد بتواند در این فاصله زمانی اقدام به خرید ملک جدید کند.

وی اضافه کرد: با استفاده از این امکان بسیاری از نگرانی های افراد به خصوص متقاضیان تبدیل به احسن واحدهای مسکونی از بابت فروش نرفتن واحدشان بعد از ایجاد تعهد برای آنها از بابت خرید واحد جدید از بین خواهد رفت؛ چرا که با آزاد شدن سند و تعویض وثیقه، فرد می تواند قبل از اقدام به خرید واحد جدید نسبت به فروش واحد خود اقدام کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید