قیمت LNG در آسیا گران تر می گردد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، قیمت گاز طبیعی مایع (LNG) در آسیا بدنبال افزایش قیمتهای نفت و محدود شدن عرضه، بالاتر خواهد رفت.

قیمت LNG در آسیا گران تر می گردد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، افزایش قیمت همزمان با جهش تقاضا برای LNG در آسیا به دلیل جایگزینی گاز طبیعی با زغال سنگ در چین، روی می دهد.

به گفته کارشناسان اگر چین که دومین واردکننده بزرگ گاز طبیعی در دنیا است، روی صادرات LNG آمریکا تعرفه وضع کند، ممکن است خریداران چینی به دردسر بیافتند اما این اقدام زنجیره تامین در آسیا را تغییر خواهد داد و به نفع سایر تولیدکنندگان خواهد بود.

راجیو بیسواز، اقتصاددان ارشد آسیا اقیانوسیه در شرکت اچ آی اس مارکیت به شبکه CNBC گفت: قیمت گاز طبیعی در آسیا سال جاری همراه با نفت افزایش پیدا کرد زیرا عمده قراردادهای بلندمدت LNG این منطقه مرتبط با قیمت نفت است. با افزایش قیمت نفت در هفته های اخیر که تحت تاثیر بازگشت تحریمهای آمریکا علیه صادرات نفت ایران بوده است، فشار صعودی روی قیمتهای قراردادهای LNG آسیا نیز افزایش پیدا نموده است. میانگین قیمت واردات گاز چین در سه ماهه دوم 23 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت در حالی که قیمت قراردادهای ژاپن در همین مدت 17 درصد افزایش داشت.

برخی از تحلیلگران پیش بینی نموده اند زمانی که آمریکا در ماه آینده ایران را هدف تحریم قرار دهد، قیمتهای نفت ممکن است به بالای 90 دلار در هر بشکه صعود کند.

بازار محموله تک LNG در آسیا که به طور مداوم رشد نموده است، در کوتاه مدت از این بابت متاثر خواهد شد و قیمت محموله های تک در آسیا تا ژانویه سال 2019 به 11.85 دلار به ازای هر یک میلیون واحد ترمال بریتیش خواهد رسید. قیمت محموله های تک برای تحویل در اکتبر در آسیا 11.40 دلار بود که 30 سنت افزایش در عرض یک هفته نشان داد.

در این بین، عرضه از سوی استرالیا که بزرگترین صادرکننده محموله های تک دنیا است، محدود شده زیرا تقاضای داخلی بخشی از سهم صادرات به آسیا را تصرف نموده است. نیکلاس براون، مدیر تحقیقات گاز و محموله های تک شرکت وود مک کنزی پیش بینی کرد این وضعیت تا سال 2028 به همین منوال خواهد ماند. طبق گزارش وود مک کنزی، تقاضای چین در فاصله سال 2017 تا 2018 به میزان 150 درصد رشد کرد و معادل نیمی از رشد تقاضای دنیای بود. انتظار می رود چین میزان بالایی LNG در زمستان سال جاری وارد کند.

بر اساس گزارش شبکه CNBC، برخی از تصمیمات پیرامون پروژه های جدید LNG در روسیه، آمریکا و قطر ممکن است بزودی گرفته گردد در حالی که تولیدکنندگان در آسیای جنوب شرقی تاسیساتشان را برای تامین تقاضا گسترش خواهند داد اما تحولات مذکور در بلندمدت تاثیرگذار خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قیمت LNG در آسیا گران تر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت LNG در آسیا گران تر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید