مراکش سفیر هلند در رباط را احضار کرد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، مراکش، سفیر هلند در رباط را پس از اظهارات وزیر خارجه این کشور درباره تظاهرات مردمی موسوم به جنبش الریف در شمال مراکش و بازداشت فعالان مدنی و سیاسی جنبش، احضار کرد.

مراکش سفیر هلند در رباط را احضار کرد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، به نوشته روزنامه الیوم السابع، استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند به تازگی در گزارش به پارلمان کشورش نسبت به بازداشت فعالان سیاسی و مدنی در شهر حسیمه ابراز نگرانی نموده بود. مراکش روز گذشته خانم دیزری بونیس، سفیر هلند در رباط را در اعتراض به این گزارش احضار کرد.

از 28 اکتبر 2016 مردم شهر حسیمه در منطقه شمالی مراکش تظاهراتی را در اعتراض به وضعیت معیشتی منطقه شروع نموده اند که دولت تاکنون بسیاری از رهبران این اعتراضات از جمله ناصر الزفزافی را روانه زندان نموده است. این سلسله اعتراضات که با مرگ یک ماهی فروش در درگیری با ماموران شهرداری حسیمه شروع شد، به جنبش الریف مشهور است.

منابعی در وزارت خارجه مراکش بیان کردند که رباط قاطعانه گزارش وزارت خارجه هلند درباره پیامدهای تظاهرات منطقه شمالی در مراکش را رد و محکوم می نماید.

در همین راستا، یک دیپلمات مراکشی تاکید نمود: این اقدام یک دخالت مستقیم در امور داخلی مراکش قلمداد می گردد که ناشی از عدم احترام به عدالت و دستگاه قضایی مراکش است و کاملا با قوانین بین المللی درخصوص احترام به احکام قضایی صادر گردیده توسط یک کشور خارجی در تناقض است.

مراکش ضمن اعلام مخالفت خود با گزارش وزیر امور خارجه هلند بیان کرد: محتویات و اطلاعات این گزارش اشتباه و بر اساس برآوردهای نادرست و غیرواقعی است.

رباط همچنین تصمیم گرفت نشست دوجانبه ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش با همتای هلندی اش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را تعلیق کند.

در گزارش وزیر خارجه هلند آمده است که بسیاری از سازمان های بین المللی حقوق بشر درباره شرایط بد بازداشت شدگان در زندان های مراکش نگرانند و هلند از مقامات مراکش خواسته است تا به این نگرانی ها توجه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مراکش سفیر هلند در رباط را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراکش سفیر هلند در رباط را احضار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید