معرفی کامل و آشنایی با پل های استانبول

به گزارش انجمن پرنده پارسی، پل های استانبول

پل های استانبول را می توان از جمله بهترین جاذبه های دیدنی این شهر دانست که در سفر به استانبول بی شک نظر همگان را به خود جلب خواهند نمود. استانبول به دلیل اینکه از طریق تنگه به دو بخش تقسیم شده دارای پل های متعددی می باشد که این پل ها دو بخش شهر را به یکدیگر متصل کرده است. این پل ها راه های ارتباطی دو بخش استانبول به شمار می روند و از طریق این پل ها مردم استانبول می توانند در بخش های مختلف این شهر جابجا شده و یا مبادلات را انجام دهند. بعضی از این پل ها دراز بوده و بعضی طول کمتری دارند و این امر به دلیل عرض رودخانه می باشد. پل های این شهر به خودی خود به عنوان یکی از جاذبه های استانبول شناخته می شوند و هر یک از این پل ها از جنبه های مختلفی حائز اهمیت هستند. گفتنی است که پل های استانبول ماشین رو بوده و از به روز ترین طراحی ها در ساخت این پل ها استفاده شده است. تنگه بسفر سبب جدا شدن بخش اروپایی و بخش آسیایی استانبول شده و قبل از سفر به استانبول بهتر است با مواردی آشنایی داشته باشید که در این مقاله به آنالیز دقیق تمامی موارد قابل توجه در این رابطه پرداخته ایم:

معرفی کامل و آشنایی با پل های استانبول

پل بسفر از جمله پل های استانبول

یکی از بهترین پل های استانبول که از میان سایر پل ها از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد را می توان پل بسفر دانست. پل های استانبول در تنگه بسفر هر یک ساختار ویژه ای دارند. این پل از جمله پل های استانبول دیدنی به شمار می رود و تماشای آن عاری از لذت نخواهد بود. ساخت این پل 3 سال به طول انجامیده م تاریخ ساخت آن بین سال های 1970 تا 1973 بوده است. ارتفاع این پل از سطح دریا حدود 105 متر می باشد و طول آن برابر 1150 متر میباشد. عرض پل نیز 39 متر می باشد و تشکیل شده از دو باند رفت و برگشت ماشین رو می باشد. روزانه بیش از 180 هزار خودرو از این پل رفت و آمد می کند و این امر نشان دهنده اهمیت این پل در میان پل های این شهر می باشد. با عبور از این پل حس خاصی به شما دست خواهد داشت و علاوه بر تماشای دربا می توانید از منظره دو بخش مختلف استانبول دیدن نموده و از آن لذت ببرید. این پل هیچگونه پایه ای به داخل آب نداشته و کاملا از طریق میله های مقاومی که از بخش بالایی به آن متصل شده پابرجاست. این پل منظره ای بسیار زیبا ایجاد نموده و بی شک تماشای آن بسیار لذت بخش خواهد بود. در بخش زیری پل بسفر می توانید از قایق سواری نیز لذت ببرید و به سازه عظیم این پل نگاه کنید. این پل در شب هنگام منظره ای بسیار زیبا خواهد داشت و چراغ های ال ای دی رنگی که به آن متصل است نمایی زیبا از آن جلوه خواهد نمود.

پل سلطان مهمت از جمله پل های استانبول

یکی دیگر از معروف ترین پل های استانبول پل سلطان مهمت می باشد که این پل نیز به دلیل ساختار منحصر به فرد خود مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این پل در میان پل های این شهر رتبه دوم را به خود اختصاص داده و از نظر اهمیت به عنوان دومین پل شناخته می گردد. این پل در سال 1988 افتتاح شده و نام سلطان مهمت آن برگرفته از نام پادشاه مهمت که پادشاهی عثمانی بوده می باشد. این پل در زمانی که ساخت آن به اتمام رسید به عنوان پنجمین پل فلزی معلق در دنیا به شمار می آمد و معماری دقیق آن به گونه ای است که تا به امروز بدون هیچگونه مسئله ای از آن استفاده می گردد. این پل که یکی از بهترین پل های استانبول به شمار می رود علاوه بر جنبه استراتژیکی از جنبه گردشگری نیز حائز اهمیت می باشد و نقش بسزایی در جلب توجه گردشگران ایفا می کند. بخش مهمی از رفت و آمد های مردم استانبول از بخش اروپایی به بخش آسیایی و برعکس از روی این پل انجام می گردد و می توانید در اطراف پل به استراحت کردن پرداخته و یا از روی نیمکت های تعبیه شده به تماشای این پل زیبا مشغول باشید.

متروپل شاخ طلایی از جمله پل های استانبول

یکی دیگر از پل های این شهر را می توان متروپل دانست که این پل در سال 2014 افتتاح شده و جدیدترین پل در میان سایر پل های استانبول به شمار می رود. نام این پل نشان دهنده کاربرد آن خواهد بود و همانطور که از نام آن پیداست این پل به رفت و آمد مترو اختصاص دارد و از روی آن مترو رد می گردد. با ایجاد این پل رفت و آمد به بخش آسیایی و برعکس استانبول بسیار ساده تر امکان پذیر شد و این خط مترو از جمله شلوغ ترین مترو های استانبول به شمار می رود. این پل با اینکه بنایی نو ساز می باشد اما به دلیل طراحی زیبایی که دارد مورد توجه بسیاری قرار می گیرد و تماشای آن عاری از لذت نخواهد بود. این پل منطقه فاتح را به منطقه بی اوغلو متصل می کند و هر روزه چندین بار از روی این پل مترو می گذرد.

پل گالاتا از جمله پل های استانبول

یکی از معروف ترین پل های این شهر را می توان پل گالاتا دانست که این پل از جنبه استراتژیک و همچنین گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ساخت این پل به قرن 19 ام بر میگردد و از همان ابتدای ساخت توانسته نظر بسیاری را نسبت به خود جلب نماید. باید بدانید که پل گالاتا می تواند به عنوان یکی از مراکز تفریحی استانبول نیز به شمار آید، چرا که بر روی این پل می توانید ب ماهیگیری مشغول شوید و بهترین و بزرگ ترین ماهی ها را از این پل صید نمایید. در بخش زیری پل می توانید از رستوران های محلی و بین المللی لذت برده و به خوردن انواع غذاهای دریایی مختلف مشغول باشید. عکس های روی این پل بسیار زیبا خواهد بود و می توانید بهترین لحظات را بر روی این پل تجربه نمایید. به همین دلیل این پل در میان بهترین و معروف ترین پل های استانبول قرار گرفته و با گشت و گذار در این پل می توانید با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول آشنا شوید.

پل یاووز سلطان سلیم

یکی دیگر از محبوب ترین پل های این شهر را می توان پل یاووز سلطان سلیم دانست که این پل عرضی به اندازه 59 متر دارد و ارتفاع پل از سطح دریا نیز حدود 73 متر می باشد. این پل بیش از 10 لاین دارد و 5 لاین آن مربوط به رفت و 5 لاین مربوط به برگشت می باشد. توجه داشته باشید که ساخت این پل اعتراض های بسیاری در پی داشته است و دلیل این اعتراضات قطع کردن درختان بسیار بوده است. این پل معلق فلزی زیبایی منحصر به فردی داشته و روزانه خیل عظیمی از خودرو ها از این پل رفت و آمد می کند. این پل بسیار مقاوم بوده و همین مقاومت بالای پل یاووز سلطان سلیم سبب شده که این پل در میان معروف ترین پل های استانبول قرار گیرد. پل یاووز سلطان سلیم با اینکه پلی تازه تاسیس می باشد اما از نظر گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

منبع: دلتابان

به "معرفی کامل و آشنایی با پل های استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کامل و آشنایی با پل های استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید