مقایسه دوربین می نوت 10 و گلکسی نوت 10 پلاس؛ آیا به دوربین 108 مگاپیکسلی احتیاج داریم؟

به گزارش انجمن پرنده پارسی، در این مطلب به مقایسه دوربین اصلی گوشی های شیائومی می نوت 10 و گلکسی نوت 10 پلاس می پردازیم تا ببینیم آیا واقعا احتیاج است که یک دوربین 108 مگاپیکسلی در گوشی خود داشته باشیم یا خیر؟

مقایسه دوربین می نوت 10 و گلکسی نوت 10 پلاس؛ آیا به دوربین 108 مگاپیکسلی احتیاج داریم؟

قبل از مقایسه دوربین این دو محصول، باید بدانید می نوت 10 و گلکسی نوت 10 علی رغم تشابه اسمی، در دو دسته کاملا متفاوت قرار می گیرند. شیائومی، می نوت 10 را به عنوان میان رده خود راهی بازار کرد که ویژگی شاخص آن در بین میان رده های دیگر، دوربین 108 مگاپیکسلی آن است. در طرف دیگر اما سامسونگ، گلکسی نوت 10 پلاس را به عنوان پرچم دار سری نوت خود معرفی کرد. این گوشی هوشمند در همه بخش ها حرف های زیادی برای گفتن دارد که خب جای تعجبی هم نیست!

اما از آن جایی که کمتر از 1 ماه دیگر، سامسونگ از گوشی گلکسی اس 20 و مدل های مختلف آن رونمایی می نماید و همچنین می دانیم که گلکسی اس 20 اولترا، از دوربین 108 مگاپیکسلی بهره می برد، تصمیم گرفتیم نگاهی بیندازیم به تنها گوشی مجهز به دوربین 108 مگاپیکسل تا ببینیم آیا افزایش اعداد واقعا تاثیر چندانی در کیفیت تصاویر دارد و یا همان 12 مگاپیکسل می تواند انتخاب بهتری باشد؟ سوال دیگر اینکه آیا 108 مگاپیکسل (که 9 برابر 12 است)، واقعا به اندازه تفاوت عددی خود با یک دوربین 12 مگاپیکسلی، وضوح تصویر و کیفیت بیشتری هم دارد؟

در درجه اول باید گفت دوربین 108 مگاپیکسلی شیائومی از آرایه فیلتر رنگ Quad Bayer بهره می برد. یعنی فرایند عکاسی با دوربین قدرتمند می نوت 10 به این صورت است که در آن 4 پیکسل مجاور هم با یکدیگر ادغام شده و یک پیکسل بزرگ تر در ابعاد 2 × 2 را فراوری می نمایند. بنابراین، وضوح تصویر در می نوت 10، 2.25 برابر گلکسی نوت 10 پلاس است! سنسور 108 مگاپیکسل، تقریبا 3 برابر مساحت بیشتری از سنسور 12 مگاپیکسلی دارد. 2.25 برابر پیکسل بیشتر در هر تصویر که در نتیجه ادغام 4 پیکسل کنار هم بوجود می آید، تفاوت اندازه پیکسل ها را در می نوت 10 به نسبت نوت 10 پلاس به 30 درصد می رساند.

اما خب در مقایسه دوربین گوشی های امروزی، همه چیز در سخت افزار خلاصه نمی گردد و نرم افزار نیز نقشی کلیدی در ثبت تصاویر با کیفیت ایفا می نماید. انباشته کردن چندین عکس مختلف با فوکوس های متفاوت و ترکیب کردن آن ها با یکدیگر توسط نرم افزار انجام می گردد که این کار باعث کاهش نویز تصاویر، افزایش رنج داینامیک و افزایش روشنایی تصویر در نور شب می گردد. برای درک بهتر این موضوع می توانید دریافت قابلیت عکاسی در نور شب را که در گوشی های پیکسل با بروزرسانی به محصولات سری قبل منتقل شد را در نظر داشته باشید! یا حتی گلکسی نوت 10 و اس 10!

شاید فکر کنید سنسور 108 مگاپیکسلی بدون شک و تا حد زیادی بهتر از سنسور 12 مگاپیکسلی تصویربرداری می نماید و مقایسه دوربین این دو گوشی بی فایده است! اما تا کنون شاهد این بودیم که همه چیز به مگاپیکسل نیست! اما با نمونه های ثبت شده، یک مورد جالب دیگر هم تعیین شد. تنها وضوح تصویر نیست که به طرز عجیبی بالاست! اندازه فیزیکی تصاویر هم به شدت افزایش می یابد و از طرفی با افزایش اندازه سنسور، عمق میدان کمتر می گردد که خب می تواند بسته به شرایط عکاسی، هم خوب باشد و هم بد.

می پردازیم به مقایسه دوربین این دو محصول روی کاغذ. شیائومی می نوت 10 با یک دوربین اصلی 108 مگاپیکسلی با سایز سنسور 1/1.33 اینچ و گگرددگی دیافراگم f/1.7 است. این گگرددگی دیافراگم باعث می گردد حین ثبت تصاویر پرتره، پس زمینه به خوبی محو گردد. اما خب در عکاسی از سوژه هایی نزدیکی که عمق میدان در آن ها کمتر است، شاید کمی از شارپ بودن تصاویر کاسته گردد.

می نوت 10 در بخش پشتی خود 5 دوربین با کارکرد مختلف دارد که تا کنون هیچ گوشی هوشمندی نتوانسته چنین دوربین هایی در خود جای دهد! یک دوربین فوق عریض، دو دوربین تله فوتو با قابلیت بزرگ نمایی اپتیکال 2 و 5 برابری و یک دوربین ماکرو برای عکاسی از فواصل نزدیک که به ادعای شیائومی، می تواند روی سوژه هایی که در فاصله 2 سانتی متری قرار دارند نیز فوکوس کند و از این حیث اولین و رجحانن گوشی دنیاست!

در طرف دیگر، گلکسی نوت 10 پلاس از گگرددگی دیافراگم متغیر استفاده می نماید. قابلیتی که تنها گوشی های سامسونگ به آن مجهز هستند. بنابراین در محیط هایی که شرایط نوری مساعد است، روی f/2.4 قرار می گیرد تا تصاویری شارپ و با کیفیت ثبت کند. اگر هم شرایط به گونه ای است که به جذب نور بیشتر احتیاج باشد، روی f/1.5 قرار می گیرد. اما خب باز هم نمی تواند به اندازه دوربین قدرتمند شیائومی در جذب نور، خوب عمل کند.

دوربین تله فوتو با قابلیت بزرگ نمایی اپتیکال 2 برابری و یک دوربین فوق عریض، به علاوه یک حسگر عمق میدان، مجموعه دوربین های گلکسی نوت 10 پلاس را تشکیل می دهند که خب در بیشتر پرچم داران نیز شاهد استفاده از همین تعداد دوربین هستیم.

در مقایسه دوربین این دو محصول، تنها تصاویر ثبت شده توسط دوربین اصلی لحاظ می شوند تا تاثیر استفاده از سنسور 108 مگاپیکسلی را در گوشی های هوشمند متوجه شویم.

مقایسه دوربین در نور روز

در تصویر زیر، اگر اشباع و شارپ بودن تصویر را که گوشی های سامسونگ معمولا آن را به بهترین نحو ممکن انجام می دهند کنار بگذاریم و تصویر را بزرگ نمایی کنیم، می بینیم که الگوهای نقطه ای روی پرده بالکن ها به خوبی در گوشی می نوت 10 تفکیک شده است. در طرف مقابل اما وضوح تصویر پایین دوربین 12 مگاپیکسلی سامسونگ به یاری سبک خاص عکاسی سامسونگ که در بالا به آن اشاره نمودیم، باعث نمایش یک الگوی ساختگی شده. (به ترتیب از چپ به راست، پیکسل 4XL، می نوت 10 و گلکسی نوت 10 پلاس)

در واقع هیچ دوربین 12 مگاپیکسلی نمی تواند این تصویر را به خوبی ثبت کند. برای مثال، تصویر سمت چپ که توسط دوربین گوشی گوگل پیکسل 4XL ثبت شده، نقش و نگار خاصی هم به پرده ها افزوده. رنگ بندی غیر واقعی یا الگوهای غیر واقعی بسته به سلیقه افراد دارد، اما بدون شک، شیائومی می نوت 10 با وضوح تصویر بسیار بالای خود، بهترین تصویر را ثبت نموده. مخصوصا اگر با بزرگ نمایی به تصاویر نگاه کنید.

با نگاهی به تصویر زیر، می بینیم که جزئیات بیشتری هم در تصویر ثبت شده توسط می نوت 10 وجود دارد. خصوصا در نمایش خطوط نماهای بین پنجره و همچنین جزئیات بالا در انعکاس شاخه درخت روی پنجره. برای درک بیشتر قدرت این سنسور، به تصویر زیر که نمونه بزرگ نمایی شده بالاست نگاه بیندازید.

حال نگاهی می اندازیم به تصویری با جزئیات بیشتر. در این تصویر اگرچه کیفیت و جزئیات در می نوت 10 بیشتر است، اما گویی دوربین این گوشی کمی روی تصاویر حاشیه بنفش می اندازد که خب شاید از ضعف لنز باشد. با این اوصاف جزئیات همچنان بالاست و در گلکسی نوت 10 اما به دلیل پردازش بیشتر تصاویر، همچنان شفافیت و درخشندگی تنها چیزی است که بیشتر به چشم می آید. همچنین نمایش رنگ بوته ها در این گوشی کمی غیر طبیعی است و خب به این مسئله نیز اشاره داشتیم که این موارد در گوشی های سامسونگ طبیعی هستند. اما می نوت 10 تصاویری نزدیک تر به واقعیت ثبت کرد.

به طور کلی، اگرچه می نوت 10 تصاویر بسیار با کیفیتی را ثبت می نماید، اما بهتر بود اگر شیائومی پردازش بعد تصویربرداری این گوشی توانمند را نیز بهبود می بخشید تا اندکی شفافیت و اشباع شدن تصویر بهبود پیدا می کرد. قابلیتی که اگر به صورت کنترل شده در این گوشی پیاده سازی می شد، می توانست در کنار عکس های فوق العاده با کیفیت، زیبایی را نیز چاشنی آن ها کند.

برای تفهیم بهتر این موضوع، می توانید پردازش بیشتر تصاویر در گلکسی نوت 10 پلاس را در زیر مشاهده کنید. جایی که تصویر ثبت شده توسط این گوشی به وضوح شفافیت و درخشندگی بیشتری دارد. البته این مسئله ای نیست که هدف مقایسه باشد. با این اوصاف می توان آن را فاکتور مهمی در نظر گرفت. (سمت چپ می نوت 10، سمت راست گلکسی نوت 10 پلاس)

مرکز بالش در می نوت 10 جزئیات بیشتری را ثبت نموده و خب این طبیعی است. اما با نزدیک تر کردن سوژه ای که مثل بالش صاف و مسطح نباشد، می بینیم که عمق میدان کمتر در می نوت 10 باعث می گردد قسمت کناری تصاویر، به اصطلاح نرم تر از قسمت مرکزی شوند. در طرف مقابل، گلکسی نوت 10 پلاس با اندازه دیافراگم ثابت f/2.4 و سنسور کوچک تر، سوژه های بیشتری را در محدوده فوکوس خود داشته.

اما خب نکته ای هم در این تصاویر وجود دارد و آن هم توانایی بسیار خوب می نوت 10 در محو کردن پس زمینه است. هرچند بیش از حد این رخ داده! محو کردن نماینده شیائومی در این تصویر به قدری خوب بوده که هیچ شانسی برای گلکسی نوت 10 پلاس در این بخش باقی نمی ماند ! اما خب بهتر است یادآور شویم که نماینده سامسونگ در تصویر بالا (با کلیک روی آن می توانید تصویر با کیفیت اصلی را مشاهده کنید)، تمام بالش را با جزئیات خوب به تصویر کشید ولی می نوت 10 به علت فوکوس زیاد، تنها قسمت مرکزی بالش را با جزئیات بالا و حتی بیشتر از گلکسی نوت 10 ثبت کرد.

نمونه دیگری هم برای درک بهتر تاثیر کم و زیاد بودن عمق میدان وجود دارد. در این تصویر، فوکوس به صورت دستی در مرکز تصویر و روی بالش آبی رنگ صورت گرفته. همانطور که می بینید، تنها بخش کوچکی از این بالش در شیائومی می نوت 10 فوکوس شده و بالش قرمز رنگ کمی تار ثبت شد. عکس پس زمینه هم که به طور کامل خارج از میدان فوکوس بوده و کاملا تار است.

گلکسی نوت 10 پلاس اما حداقل کل بالش آبی را در محدوده فوکوس نگه داشت و بالش قرمز رنگ نیز به مقدار قابل قبولی با جزئیات بالا ثبت شده. البته منظور از جزئیات بالا این نیست که می نوت 10 در ثبت جزئیات بد عمل نموده. صرفا به این خاطر که فوکوس آن محدوده کمتری را پوشش می دهد، باقی سوژه ها به کیفیت و شفافیت قسمت فوکوس شده ثبت نشده اند. با نگاهی به تصویر بزرگ نمایی شده زیر، بهتر می توانید این موضوع را متوجه شوید.

سوای این تصاویر، وقتی مشغول عکاسی در بیرون از خانه هستید، مسلما سوژه های بیشتر، در فواصل مختلف در محدوده فوکوس دوربین قرار می گیرند. در اینجاست که گلکسی نوت 10 پلاس به لطف گگرددگی دیافراگم کمتر و سنسور کوچک تر که ابتدا نقاط ضعف آن محسوب می شد، می تواند خودی نشان دهد.

در تصویر پایین، فوکوس به صورت دستی روی صدف این حلزون صورت گرفته. در حالی که بوته های کناری در گلکسی نوت 10 پلاس در محدوده فوکوس قرار می گیرند، اما می نوت 10 آن ها را کمی تار کرد. تفاوت رنگ و شفافیت تصویر هم به وضوح تعیین است که دلیل آن را پیشتر شرح دادیم. به طور کلی، جزئیات تصویر در می نوت 10 به وضوح بیشتر از گلکسی نوت 10 پلاس است و با بزرگنمایی روی سوژه های اطراف می توانید این موضوع را متوجه شوید. (سمت چپ می نوت 10، سمت راست گلکسی نوت 10 پلاس)

مقایسه تصاویر در نور کم

روی کاغذ، شیائومی می نوت 10 با در اختیار داشتن لنز روشن تر و سنسور بزرگ تر باید در نور شب عکس های بهتری را به ثبت برساند. علی رغم اینکه نوت 10 پلاس گگرددگی دیافراگم بیشتری دارد، اما سنسور کوچک آن عملکرد این محصول را تحت الشعاع قرار می دهد.

نتیجه ای که بعد از مقایسه این دو گوشی در نور شب بدست آمد، تاثیر زیاد پردازش تصویر روی کیفیت عکس ها را به وضوح ثابت کرد. خصوصا هنگامی که بحث به محدوده دینامیکی می رسد. جایی که نماینده سامسونگ علی رغم تعیینات پایینش، توانایی بیشتری از خود نشان داد. اینطور نیست که بخواهیم عملکرد سنسور 108 مگاپیکسلی را زیر سوال ببریم! اما قطعا می توان گفت شیائومی نتوانسته هماهنگی خوبی بین نرم افزار و سخت افزار ایجاد کند. مسئله ای که باعث شد پتانسیل واقعی این دوربین فوق العاده قدرتمند استفاده نگردد. تصاویر زیر در حالت عادی و بدون فعال بودن حالت شب ثبت شده.

با این اوصاف، با بزرگ نمایی روی نقاط روشن می توانید به خوبی ببینید که جزئیات در می نوت 10 همچنان بهتر به نمایش گذاشته شده اند. یک بار دیگر برای دیدن کیفیت بالای می نوت 10، کافی است نمونه بزرگ نمایی شده زیر را تماشا کنید. پنجره روشن وسط در این حالت با تمام جزئیاتش به تصویر کشیده شد. اما در گلکسی نوت 10 چنین ظرافت و دقتی را شاهد نیستیم. البته این مسئله تنها به نقطه روشن محدود نمی گردد و می توانید با بزرگ نمایی روی نقاط دیگر هم متوجه آن شوید.

علاوه بر این، شیائومی در حذف نویز تصویر نیز عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داد که البته آن را (بار دیگر) تا حد زیادی مدیون سنسور غول پیکر خود است! در حالی که گلکسی نوت 10 به خودیه خود تصاویر بسیار خوب و بدون نویزی را ثبت کرد، اما با مشاهده تصویر ثبت شده توسط می نوت 10، می بینیم که هم نویز کمتری وجود دارد و هم تصویر با جزئیات بالاتری به ثبت رسیده.

اما با فعال کردن حالت شب، تصاویر شیائومی کمی نرم تر می شوند. با این حال در نقاط روشن عملکرد خوب خود را حفظ می نماید. می توان گفت محدوده دینامیکی در این حالت تقریبا برابر با گلکسی نوت 10 پلاس است اما خب نباید همان جزئیات بالا را که در حالت پیش فرض به ثبت رسید در حالت شب هم انتظار داشت.

در تصویر زیر می توانید نمونه بزرگ نمایی شده از همان نقطه مشابه در بالا را مشاهده کنید.

در تصاویر زیر هم که در حالت شب ثبت شده اند، شرایط مشابهی را شاهد هستیم. نقاط روشن، روشن تر شده اند اما همچنان در حالت معمولی، جزئیات بیشتری ثبت شده بودند. محدوده دینامیکی هم در حالت شب، دقیقا مشابه قبل بوده و تغییر زیادی در آن ایجاد نشد. دو تصویر زیر در حالت پیش فرض به ثبت رسیده اند.

گلکسی نوت 10 پلاس همچنین در حالت پیش فرض، تابلوهای نئون را خواناتر به تصویر کشید. البته نوت 10 پلاس در نور شب و در حالت پیش فرض، کل نوشته ها را خواناتر ثبت کرد.

در حالت شب اما اوضاع کمی متفاوت شد. می نوت 10 تابلوهای نئون را به زیبایی هرچه تمام به تصویر کشید و این بار می توان گفت نوشته ها در می نوت 10 خواناتر و زیباتر به تصویر کشیده شده اند.

در تصویر بزرگ نمایی شده زیر می توانید نوشته ها را روی تابلوی نئون با یکدیگر مقایسه کنید.

در نقاط تاریک هم عملکرد شیائومی می نوت 10 بسیار تحسین برانگیز بود. تصاویر با جزئیات بالا و با حداقل نویز به ثبت رسیدند. اگرچه محدوده دینامیکی در نقاط روشن آنچنان خوب نبود، اما باز هم سایه ها با کیفیت و وضوح قابل قبولی به تصویر کشیده شدند. گلکسی نوت 10 پلاس صرفا در به تصویر کشیدن نقاط روشن عملکرد بسیار خوبی دارد. در غیر این صورت، در همه تصاویر می نوت 10 است که با کیفیت تر و با نویز کمتری عکاسی می نماید.

اینطور که به نظر می رسد، سنسور بزرگ تر می نوت 10، این گوشی را در عکاسی در نور شب نیز به یک محصول خارق العاده تبدیل نموده که می تواند پا به پای پرچم داران پیش برود. حسرت بزرگ دارندگان این گوشی، عدم استفاده از پتانسیل بالای این دوربین 108 مگاپیکسلی توسط نرم افزار خواهد بود!

نتیجه گیری

برنده این مقایسه قطعا می نوت 10 است. رجحان این گوشی در وضوح تصویر تنها روی کاغذ نبود و در عمل نیز خود را نشان داد. مخصوصا هنگامی که تصاویر را از نزدیک می بینیم. کاهش نویز تصاویر چه در نور روز و چه در شب، محو کردن خارق العاده تصاویر پس زمینه که به لطف سنسور بزرگ آن به صورت اتوماتیک نیز به خوبی انجام می گردد، بدون اینکه به پردازش عکس ها در حالت پرتره احتیاج باشد، از نقاط قوت دوربین این محصول هستند. تنها نکته منفی در خصوص این دوربین، عدم اختیار کاربر در کنترل عمق میدان است که در شرایط خاص می تواند مشکل ساز گردد و همچنین عدم استفاده از پتانسیل بالای دوربین!

راه چاره مشکل می نوت اما درون دوربین های قدرتمند گلکسی نوت 10 پلاس قرار گرفته است؛ گگرددگی دیافراگم متغیر! از رجحان های نماینده سامسونگ به می نوت 10 که البته اندک هستند می توان به ثبت تصاویر زیباتر و اندازه متغیر دیافراگم اشاره نمود. بنابراین، با هدف اشتراک گذاری تصاویر در رسانه های اجتماعی، که تصاویر زیباتر مد نظر هستند، گلکسی نوت 10 پلاس دست برتر را خواهد داشت. چرا که سامسونگ به خوبی توانست با نرم افزار، کیفیت تصاویر خود را افزایش داده و آن ها را زیباتر جلوه دهد.

بنابراین، سوال ابتدای ما همچنان باقی است؛ آیا واقعا به دوربین 108 مگاپیکسلی احتیاج است؟ شاید متوجه آن نشویم؛ اما قطعا به آن احتیاج داریم! نه فقط به خاطر وضوح تصویر بیشتر بلکه به خاطر امکان افزایش توانایی های پردازشی و عکاسی محاسباتی که این لنز های بزرگ آن را به ارمغان می آورند. البته سامسونگ با عرضه گلکسی اس 20 اولترا و بکار بردن تمام فناوری های خود در آن از جمله اندازه متغیر دیافراگم و همچنین فناوری Bayer 9-to-1، می تواند تا مدتی در صدر رجحانن دوربین گوشی های هوشمند قرار گیرد!

منبع: gsmarena

منبع: دیجیکالا مگ

به "مقایسه دوربین می نوت 10 و گلکسی نوت 10 پلاس؛ آیا به دوربین 108 مگاپیکسلی احتیاج داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دوربین می نوت 10 و گلکسی نوت 10 پلاس؛ آیا به دوربین 108 مگاپیکسلی احتیاج داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید