موزه فرش در گذرگاه فرهنگی مترو خیام برپا می گردد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه از راه اندازی موزه فرش در گذرگاه فرهنگی ایستگاه مترو خیام اطلاع داد.

موزه فرش در گذرگاه فرهنگی مترو خیام برپا می گردد

به گزارش شهر به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه؛ فرنوش نوبخت در جلسه هم اندیشی این شرکت با شهرداری منطقه 12 و اتحادیه صنف فرش هدف از اجرای این موزه را پاسداشت میراث فرهنگی بیان نمود و گفت: جهانیان از گذشته های دور، مردم ایران زمین را با فرش و هنر قالی بافی که در آمیخته با خلاقیت و کوشش است می شناسند. چند سالی است که این هنر دیرینه و فروش آن رونق سابق خود را از دست داده و نیازمند به باز معرفی این هنر ملی است.گذرگاه های فرهنگی مترو بستر مناسبی برای احیا و معرفی بخش مهمی از میراث فرهنگی است.

در این جلسه همچنین محمد جواد حق شناس رئیس کیمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، اجرای این طرح را فرصتی موفقیت آمیز در حوزه فرهنگی برای شرکت بهره برداری مترو، شهرداری تهران و اتحادیه صنف فرش بیان کرد و گفت: مترو تهران به عنوان بزرگترین سامانه حمل و نقل درون شهری زمینه مناسبی برای معرفی صنایع دستی و میراث فرهنگی فراهم می نماید.

سید مجتبی تقوی نژاد، معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره شرکت بهره برداری متروی تهران نیز در این هم اندیشی با تاکید بر ظرفیت فرهنگی متروی تهران توضیح داد: گذرگاه های فرهنگی مترو همیشه آماده برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و اجتماعی است.

او ادامه داد: با آنالیز فضای موجود در 127 ایستگاه فعال متروی تهران می توان از این ظرفیت برای ارائه خدمات فرهنگی، احیای صنایع دستی و معرفی هنرمندان به مسافران شهر زیرزمینی استفاده کرد.

علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 نیز در این مراسم گفت: موضوع ایستگاه موزه ها، مسأله سابقه داری در بسیاری کشورهای دنیاست و در شهرهای تاریخی نظیر مسکو، رم از بابت تردد و تعاملی که در شهر باید صورت گیرد، ایستگاه ها یکی از مهم ترین بخش هایی هستند که هر فرهنگی می تواند ظرفیت ها و محصولات خود را در آنها عرضه کند.

او اضافه کرد: از این رو ما در منطقه مرکزی تهران از جنبه حضور اصناف مختلف، رویدادهای گوناگون تاریخی، همچنین از این جنبه که حجم قابل توجهی از خطوط متروی تهران و ایستگاه های اولیه و قدیمی این شهر در این منطقه وجود دارد، ظرفیت ایجاد ایستگاه موزه ها را داریم که اگر حمایت های لازم از سوی شورای شهر صورت گیرد، از همین الان می توان کارهایی را در این زمینه شروع کرد و ما برای انجام این کار در همه ایستگاه های منطقه، اعلام آمادگی می کنیم.

در این جلسه سید مجتبی عراقچی رئیس هیات مدیره اتحادیه فروشندگان فرش دستباف نیز حضور داشت.

ایستگاه خیام در خط یک مترو تهران در جنوب تهران و در مجاورت بازار فرش واقع شده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "موزه فرش در گذرگاه فرهنگی مترو خیام برپا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه فرش در گذرگاه فرهنگی مترو خیام برپا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید