نشست اضطراری وزرای خارجه اروپایی درباره اعلامیه برجامی ایران

به گزارش انجمن پرنده پارسی، وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه فدریکا موگرینی روز دوشنبه در بروکسل یک نشست اضطراری درباره اعلامیه روز چهارشنبه ایران برگزار خواهند کرد.

نشست اضطراری وزرای خارجه اروپایی درباره اعلامیه برجامی ایران

به گزارش گروه بین الملل انجمن پرنده پارسی، پایگاه خبری نشنال گزارش داد که وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان روز دوشنبه در بروکسل نشست فوق العاده برگزار می کنند تا درباره اقدام اخیر ایران در نقض تعهداتش در برجام رایزنی کنند.

براساس این گزارش، وزرای خارجه این سه کشور اروپایی به همراه فدریکا موگرینی درباره پاسخ اتحادیه اروپا به اقدام روز چهارشنبه ایران در زمینه آب سنگین و اورانیوم غنی شده بحث و بررسی خواهند کرد.

شورای عالی امنیت ملی ایران چهارشنبه (18 اردیبهشت ماه) در بیانیه ای گفت قصد دارد در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند.

جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شده به کشورهای باقی مانده در برجام 60 روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام کنند.

این گزارش می گوید، وزرای خارجه اروپایی قرار است علاوه بر بررسی پاسخ به تهدیدهای ایران، درباره پیشرفتها در زمینه تلاشهایشان برای ادامه تجارت با ایران نیز رایزنی کنند.

وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان پیش از این به عزم خود برای عمل به تعهداتشان در چارچوب برجام تاکید کرده اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس ضمن تاکید بر تعهد ایران به برجام گفت که انگلیس نیز به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند خواهد ماند.

وی اضافه کرد: به دنبال دیدار وزیر خارجه انگلیس با وزیر خارجه آمریکا در هفته گذشته، وی قصد دارد با همتایان اروپایی خود نیز درباره پاسخ ما به اعلامیه تهدید آمیز اخیر ایران رایزنی کند.

این نشست در حالی برگزار می شود که اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا روز یک شنبه در یادداشتی با هشدار درباره احتمال فروپاشی کامل برجام از اتحادیه اروپا و سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس خواسته که با راه اندازی ساز و کار ویژه موسوم به اینستکس مانع از شکست این توافق هسته ای شوند.(جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "نشست اضطراری وزرای خارجه اروپایی درباره اعلامیه برجامی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست اضطراری وزرای خارجه اروپایی درباره اعلامیه برجامی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید