هوا راه اصلی برای انتقال ویروس کرونا نیست

به گزارش انجمن پرنده پارسی، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه اگر میزان ایزولاسیون به 40 درصد برسد به فاز کنترل بیماری می رسیم، گفت: انتقال هوایی جهت مهمی برای انتقال نیست؛ انتظار می رود که انتقال ویروس در تابستان از هر فرد آلوده، 1.5 باشد.

هوا راه اصلی برای انتقال ویروس کرونا نیست

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری انجمن پرنده پارسی، دکتر علی اکبر حقدوست در گفتگوی ویدیویی با انجمن پرنده پارسی در پاسخ به این سوال انجمن پرنده پارسی که ایزولاسیون به چند درصد رسیده است، اظهار کرد: باید ببینیم متوسط ایزولاسیون هر نفر چند درصد است، ممکن است بعضی افراد خود را به مدت چند هفته در خانه قرنطینه نموده باشند که این امر، ایزولاسیونی نزدیک به 100 درصد لحاظ می گردد و ممکن است بعضی افراد جامعه هیچ تغییری در رفتار زندگی روزمره نداشته باشند و ایزولاسیون به صفر درصد رسیده باشد. اگر میانگین این ایزولاسیون به 40 درصد برسد انتظار داریم که بتوانیم با سرعت بیشتری به فاز کنترل بیماری برسیم اما به به معنی ریشه کن شدن کامل ویروس نیست؛ اگر این ایزولاسیون به مدت چند هفته برسد انتظار می رود شاهد کاهش چشمگیر آن در کشور باشیم.

آیا ویروس کرونا به وسیله هوا منتقل می گردد؟

حقدوست درباره انتقال ویروس کرونا به وسیله هوا اعلام کرد: از موارد استثنا باید صرف نظر کرد. اینکه در جاهایی به وسیله هوا منتقل شده است دلیل بر انتقال قطعی به وسیله هوا نیست. انتقال هوایی جهت مهمی برای انتقال نیست و در عین حال که باید موارد بهداشتی را رعایت کنیم نباید وسواس بیمارگونه داشته باشیم؛ اگر ویروس به میزان جدی به وسیله هوا منتقل می شد شرایط اپیدمی در ایران و جهان به این نحو نبود و شرایط بدتر بود.

هر فرد مبتلا به کرونا چند نفر را آلوده می نماید؟

حقدوست در پاسخ به این سوال که هر فرد مبتلا، چند نفر را آلوده می نماید، توضیح داد: این مسئله عمدتاً به ذات ویروس بستگی دارد و تحت عنوان شاخص R0 شناخته می گردد؛ در آنفلوآنزا یک فرد بیمار، 1.5 نفر را آلوده می نماید ولی کرونا مسری تر است و اگر کنترل نگردد هر نفر ممکن است 3 نفر را آلوده کند.

وی ادامه داد: البته این عدد در سطح جامعه است. در داخل یک کشتی تفریحی در سواحل چین و ژاپن، R0 به 18 رسید؛ یعنی هر فرد مبتلا در آن کشتی می توانست 18 نفر دیگر را آلوده کند بنابراین اگر محیطی بسته مانند زندان ها، خانه سالمندان و... باشد میزان سرایت بیماری بیشتر از سه خواهد بود. این میزان سرایت به فصل بستگی دارد و انتظار می رود که انتقال ویروس در تابستان از هر فرد آلوده 1.5 باشد.

حقدوست با بیان اینکه ویروس کرونا هیچ نقطه ای جهان را ایمن نخواهد گذاشت، اعلام کرد: شیوع کرونا در بعضی نقاط جهان زودتر و در بعضی نقاط دیرتر بروز می یابد و بستگی به این دارد که مناطق مختلف تا چه حد با کانون های آلوده ارتباط داشته اند، دوم آن که سیستم ها چقدر خوب توانسته اند بیماران را شناسایی نمایند و سوم آنکه رفتار ویروس متأثر از آب و هوا نیز هست.

وی ادامه داد: در نیمکره شمالی و جنوبی رفتارهای ویروس متفاوت است، در نیمکره شمالی کمی افزایش دمای هوا باعث یاری به کنترل بیماری می گردد. شاید در مناطق سردتر جهان در چند هفته آینده که هوا معتدل می گردد پیک بیماری تازه بروز پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "هوا راه اصلی برای انتقال ویروس کرونا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوا راه اصلی برای انتقال ویروس کرونا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید