وقوع ماه گرفتگی در آسمان 10 آذر؛ جزئیات زمان و مناطق تحت پوشش خسوف

به گزارش انجمن پرنده پارسی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از وقوع ماه گرفتگی در روز دوشنبه 10 آذرماه اطلاع داد و گفت: این پدیده در ساعت 11 و 2 دقیقه در آسمان 10 آذرماه رخ خواهد داد.

وقوع ماه گرفتگی در آسمان 10 آذر؛ جزئیات زمان و مناطق تحت پوشش خسوف

مهندس مسعود عتیقی در تبادل نظر با ایسنا با اشاره به ماه گرفتگی پیش رو اظهار کرد: در ساعت 11 و 2 دقیقه روز دوشنبه، 10 آذرماه جاری به وقت کشورمان ماه گرفتگی از نوع نیمسایه شروع خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه کشورمان ایران جزو مناطق تحت پوشش این گرفت نیست، اظهار کرد:، اما باید توجه داشت که گرفت نیمسایه ماه رخ می دهد و در حقیقت عبور ماه از نیمسایه زمین با چشم انسان چندان قابل تشخیص نیست و در نجوم قدیمه به آن خسوف غیر مرئی می گفتند.

عتیقی، سرانجام این گرفت را ساعت 15 و 23 دقیقه روز 10 آذرماه به وقت ایران مطرح نمود و ادامه داد: ماه گرفتگی نیمسایه دوشنبه، 10 آذر به ساروس (دوره) 116 تعلق داشته و پنجاه و هشتمین گرفت از 73 گرفت این ساروس به شمار می رود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: قاره های امریکا، استرالیا و شرق آسیا از مناطق تحت پوشش گرفت نیمسایه ای دوشنبه، 10 آذر 99 هستند.

وی یادآور شد: ماه گرفتگی به صورت های جزئی (عبور بخشی از ماه از درون سایه زمین)، ماه گرفتگی کلی (عبور ماه به طور کامل از درون سایه زمین) و یا ماه گرفتگی نیمسایه رخ می دهد و از نظر آماری سالانه میان صفر تا حداکثر 3 ماه گرفتگی رخ می دهد.

به گفته این فعال نجوم آماتوری، بر این اساس در بعضی از سال ها پدیده ماه گرفتگی حادث نمی گردد.

عتیقی تاکید نمود: در پدیده ماه گرفتگی زمین میان ماه و خورشید قرار می گیرد و ماه از درون مخروط نیمسایه (مخروط باز) و مخروط سایه (مخروط بسته) زمین عبور خواهد نمود.

وی اظهار کرد: فاصله هر ماه گرفتگی در یک ساروس تقریبا برابر با 18 سال و 11 روز و 8 ساعت است.

منبع: فرارو

به "وقوع ماه گرفتگی در آسمان 10 آذر؛ جزئیات زمان و مناطق تحت پوشش خسوف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع ماه گرفتگی در آسمان 10 آذر؛ جزئیات زمان و مناطق تحت پوشش خسوف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید