پل آلن؛ مؤسس مایکروسافت که تسلیم سرطان شد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، وب سایت فرادید- ندا لهردی: خبر کوتاه است؛ پل آلن یکی از موسسان مایکروسافت و سرمایه گذاران مهم سیلیکون ولی درگذشت. این خبر، اما مثل توفانی در تمام دره تکنولوژی پیچید و فعالان این عرصه را متاثر کرد. پل آلن در سال های نه چندان طولانی عمرش به عنوان سرمایه گذار، کارآفرین و انسانی بشردوست شناخته می شد که جنبه های مختلفی از زندگی مدرن بشر را از تکنولوژی و علوم گرفته تا ورزش و موسیقی، تحت تاثیر قرار داده بود.

پل آلن؛ مؤسس مایکروسافت که تسلیم سرطان شد

شرکت سرمایه گذاری او یعنی Vulcan در بیانیه ای از مرگ او اطلاع داد؛ آلن در شصت و پنج سالگی در ساتل و بر اثر نوعی از سرطان غدد لنفاوی درگذشت. این در حالی است که او دو هفته پیش گفته بود که بیماری اش بعد از چند سال دوباره بازگشته و او مشغول طی کردن روند درمان آن است.

خواهرش جودی آلن در بیانیه ای از طرف خانواده اش گفته است: برادرم از هر جهت انسانی استثنایی بود. او برادر و دایی بسیار دوست داشتنی و دوست فوق العاده ای بود.

آلن همراه با بیل گیتس شرکت مایکروسافت را در سال 1975 تاسیس کرد. این اتفاق سال ها بعد از آشنایی این دو در دبیرستانی خصوصی در سیاتل رخ داد. او تا سال 1983 به عنوان معاون بخش تحقیقات و توسعه محصولات جدید در مایکروسافت کار کرد؛ اما درست بعد از تشخیص بیماری سرطان او مایکروسافت را ترک کرد.

با این حال او همچنان به عنوان یکی از سهامداران اصلی و عضر هیات مدیره این غول نرم افزاری جهانی تکنولوژی، در این شرکت باقی ماند. بیل گیتس در بیانیه ای در این مورد گفت: از درگذشت یکی از قدیمی ترین و عزیزترین دوستانم، پل آلن، غمزده و دل شکسته ام. پل یک شریک حقیقی و شایسته و دوستی عزیز بود. بدون او صنعت کامپیوتر های شخصی وجود نداشت.

با اینکه آلن کمتر از بیل گیتس شناخته شده است، اما نقشی کلیدی و مهم در توسعه کامپیوتر شخصی داشت؛ آن هم زمانی که کامپیوتر ها به اندازه یک اتاق بودند و قیمتی بسیار گران برای اغلب افراد و حتی کسب و کار ها داشتند. بر اساس کتاب بیوگرافی آلن، او بوده که نام مایکروسافت را بالا نگه داشته و ایده نوشتن یک برنامه نرم افزاری برای اولین میکروکامپیوتر جهان را ارائه داده بود.

آلن در مصاحبه ای که در سال 2011 با گاردین انجام داده بود، گفت: در طول هشت سال اول تاسیس مایکروسافت، قطعا ایده های من کلید اصلی موفقیت شرکت بود. بیل ایده هایم را آنالیز و آزمایش می کرد و من دوباره با 10 ایده جدیدی که تا آن زمان هیچ جای دیگری مطرح نشده بود، پیش او می رفتم.

او در ابتدا نمی توانست باور کند که من چطور به این سرعت چنین ایده های متفاوتی را مطرح می کنم. وقتی زمان فروش محصولات، بازاریابی و استخدام نیروی کار رسید، او اشتیاق و هیجان بیشتری برای بخش تجاری کار داشت. به این ترتیب ما تا حد زیادی مکمل یکدیگر شده بودیم.

به نظر می رسید که تصمیم شرکت IBM در سال 1980 برای ورود به صنعت و بازار کامپیوتر های شخصی، شکست بزرگی برای مایکروسافت باشد. IBM از مایکروسافت خواست تا سیستم عامل مورد احتیاج برای کامپیوتر های شخصی آن ها را فراوری کند.

این تصمیم، اما مایکروسافت را به یکی از حاکمان بی چون و چرای صنعت تکنولوژی و دو موسس اهل شهر سیاتل آن را به میلیاردر تبدیل کرد. هر دوی آن ها بعد ها بخش زیادی از ثروت و دارایی هایشان را به فعالیت های بشردوستانه اختصاص دادند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل شرکت مایکروسافت درباره مرگ آلن گفته است: همکاری و یاری های پل آلن به شرکت ما، صنعت ما و جامعه ما غیر قابل چشم پوشی است. او به عنوان یکی از موسسان مایکروسافت با رویکرد آرام و پشتکار زیادش، محصولات، تجربیات و استاندارد هایی جادویی و افسانه ای را ایجاد کرد که توانستند جهان را متحول نمایند.

دنباله رو رویا ها

آلـن در نیمه دهه 80 شرکت Vulcan را برای سرمایه گذاری در شرکت های رسانه ای و ارتباطی مانند DreamWorks Animation و Charter Communications، تاسیس کرد. او بعد ها به وسیله همین شرکت، در شرکت ها و استارت آپ های مختلف دیگری هم سرمایه گذاری کرد. پل آلن شخصیتی مهم و تاثیرگذار در جهانی تکنولوژی بود و به همین دلیل بسیاری از مدیران و فعالان این صنعت به دنبال انتشار خبر درگذشتش، یادبود هایی را برای او منتشر نموده اند. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل گفت: امروز ما یک پیشگام بزرگ تکنولوژی را از دست دادیم. پل آلن از تو برای یاری های مهم و بزرگی که به وسیله کار و فعالیت های بشردوستانه به این جهان کردی، متشکریم.

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل هم نوشت: صنعت ما یک فرد پیشرو و جهان یک نیروی خوب را از دست داده است. ما عمیق ترین همدردی و تاسفمان را به دوستان، خانواده و همکاران آلن در مایکروسافت ابراز می کنیم. مارک بینوف، مدیرعامل Salesforce آلن را به عنوان رهبری بزرگ در جهانی تکنولوژی و مردی برای تمام فصول توصیف کرد که از زندگی و ثروتش کاملا لذت برد و به همان میزان به جهان یاری کرد.

در طول دهه های گذشته پل آلن بیش از دو میلیارد دلار برای طیف متنوعی از موضوعات مورد علاقه اش مانند سلامت اقیانوس، کنترل و یاری به افراد بی خانمان و تحقیقات علمی پیشرفته صرف کرد. آلن همچنین سرمایه گذاری های کلانی در شهرش سیاتل انجام داد و یاری کرد تا این شهر به منطقه ای با تجارت پررونق تبدیل گردد. او همچنین در سال 2013 همراه با گروهش یک آلبوم موسیقی راک عرضه کرد. این دومین آلبوم آلن بعد از عرضه آلبوم اولش در سال 2000 بود.

آلن در مجموع سیزده ترانه را نوشته و برای گروه های موسیقی مختلف گیتار نواخته است. علاوه بر اینها، آلن مالک بزرگ ترین کشتی های تفریحی جهان بود که یکی از آن ها به نام اختاپوس به طول 126 متر، ارزشی برابر 250 میلیون دلار دارد. این کشتی دو باند هلی کوپتر، یک استخر، یک زیردریایی، 13 کابین مهمان و استودیوی ضبط موسیقی دارد.

علاقه زیاد او به هوانوردی باعث شد تا مجموعه ای شامل بیش از 30 هواپیمای قدیمی مانند هواپیما های شوروی و نازی ها در جنگ جهانی را در حومه شهر سیاتل جمع آوری کند. موسسه هوش مصنوعی آلن و موسسه دیگر او که در زمینه علوم زیستی فعالیت می نماید، هر دو در زمینه فعالیت خودشان مهم و تاثیرگذار هستند. بر اساس برآورد مجله فوربس، پل آلن در هنگام مرگش ثروتی به ارزش 3/ 20 میلیارد دلار داشته که بیش از 2 میلیارد دلارش را برای امور خیریه اهدا نموده است.

منبع: برترین ها

به "پل آلن؛ مؤسس مایکروسافت که تسلیم سرطان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل آلن؛ مؤسس مایکروسافت که تسلیم سرطان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید