پیک سیلاب فردا بعدازظهر اتفاق می افتد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، خبرنگاران/لرستان مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت: دبی پایه رودخانه ها بالاست و با این بارش ها نیز افزایش می یابد، سیل اوج خودش را فردا بعدازظهر نشان می دهد.

پیک سیلاب فردا بعدازظهر اتفاق می افتد

رضا میرزایی در جمع انجمن پرنده پارسی گفت: طبق پیش بینی های هواشناسی به صورت فراگیر بین 130 تا 170 میلی متر بارش در استان داریم.

وی بیان کرد: در حال حاضر دبی سیلابی خرم رود 180 مترمکعب در ثانیه، کشکان به 1600 مترمکعب در ثانیه، تیره دورود به 135 متر مکعب در ثانیه، کاکاشرف به 75 مترمکعب در ثانیه و بادآور نورآباد به 230 مترمکعب در ثانیه رسیده است.

وی با اشاره به آغاز موج دوم بارش ها در استان، بیان نمود: این سامانه بارشی که وارد پلدختر، کوهدشت و رومشکان شده خطرناکتر از موج اول است و بیشتر در بخش های شمالی ریزش دارد، تا فردا ظهر ادامه دارد.

میرزایی اضافه کرد: پیک سیلاب فردا بعدازظهر اتفاق می افتد.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان با اشاره به این که در بین رودخانه های استان سه کانون بحران داریم، شرح داد: اول حوزه رودخانه کشکان، دوم رودخانه تیره دورود و سوم شهر نورآباد است که دبی رودخانه نورآباد بشدت افزایش پیدا می کند و احتمال طغیان رودخانه به داخل شهر وجود دارد.

وی با اشاره به این که اوج سیلاب های ما فردا بعدازظهر خواهد بود، اضافه کرد: با تداوم بارش ها دبی سیلابی رودخانه کشکان به 4200 مترمکعب در ثانیه، تیره دورود به 863 مترمکعب در ثانیه، ماربوره دورود به 834 مترمکعب در ثانیه، خرم رود به 504 مترمکعب در ثانیه و بادآور نورآباد به 500 مترمکعب در ثانیه خواهد رسید.

میرزایی با اشاره به این که هر رودخانه یک تاب آوری مختص به خود را دارد، گفت: تاب آوری رودخانه کشکان حداکثر 2500 مترمکعب در ثانیه است اگر بیش از آن باشد آب وارد شهر می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان با اشاره به این که درحال حاضر 50 درصد ظرفیت سدها خالی است بنابراین می توانیم بخشی از سیلاب را در مخزن خالی سدها کنترل و مهار کنیم، اضافه کرد: مشکل این است در حوزه کشکان که 9700 کیلومتر مربع وسعت دارد فقط سد ایوشان را داریم که حجم مخزن آن 52 میلیون مترمکعب است این درحالی است که ما پیش بینی کردیم حجم کشکان 312 میلیون مترمکعب برسد.

وی تأکید کرد: راهکار اصلی کنترل سیلاب کشکان ساخت سدهای معشوره، مخمل کوه، سراب تخت، چول هول و سدهای دیگر است.

میرزایی با اشاره به این که تا فردا میزان دبی سیلابی رودخانه بادآور به 500 تا 600 مترمکعب در ثانیه می رسد، بیان کرد: دبی پایه رودخانه ها بالاست و با این بارش ها نیز افزایش می یابد، سیل اوج خودش را فردا بعدازظهر نشان می دهد.

وی تأکید کرد: وسعت سیلاب در سطح استان فراگیر است از مردم تقاضا داریم موارد ایمنی را رعایت کرده و از رودخانه ها فاصله بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیک سیلاب فردا بعدازظهر اتفاق می افتد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیک سیلاب فردا بعدازظهر اتفاق می افتد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید