چگونگی رفتار والدین با بچه هایی که ترس از تاریکی دارند

به گزارش انجمن پرنده پارسی، تهران (پانا) - مهرنوش سبزیان روان درمانگر درباره هراس تاریکی در بچه ها، اظهار کرد به طور کلی فوبیا به ترس افراطی و غیر منطقی نسبت به یک شیء یا یک شرایط خاص می گویند.

چگونگی رفتار والدین با بچه هایی که ترس از تاریکی دارند

به گزارش انجمن پرنده پارسی، این روان درمانگر گفت: تحقیقات اخیر بیانگر این موضوع است که ترس از تاریکی ریشه در زندگی ابتدایی بشر دارد، حس بینایی در انسان های اولیه مهمترین حس برای فرار از خطر بوده است، به همین دلیل با تاریک شدن هوا به غار ها و مکان های امن پناه می بردند تا از خطر های احتمالی در امان بمانند.

وی اضافه کرد: ترس از تاریکی یکی از متداول ترین انواع فوبیا در بچه ها است. بیشتر بچه ها کم و بیش در دوره ای از رشد خود با این ترس روبرو شده اند. اگر این ترس ادامه دار باشد بر حوزه هایی مانند خواب کودک، عملکرد روزانه و روابط بین فردی او تأثیر منفی می گذارد و والدین باید جهت برطرف مشکل اقدام نمایند.

سبزیان ادامه داد: تمامی ترس ها دارای علایم مشخصی هستند و در صورتی که برای مدت شش ماه ادامه داشته باشند، اقدام جدی برای درمان را می طلبند. ترس کودک از تاریکی هم از این قاعده مستثنی نیست. نشانه های جسمانی مانند بالا رفتن ضربان قلب و لرزش و یا کوشش برای فرار از روبرو شدن با مکان تاریک و نشانه های روانی مثل بیقراری و دلهره یا اضطراب بیش از حد در هنگام قرار دریافت در تاریکی وجود دارند.

این روان درمانگر توضیح داد: از آنجا که این هراس زیر مجموعه اختلالات اضطرابی است، افکار منفی آزار دهنده ای را در کودک بیدار می نماید مبنی بر اینکه چه چیزی در تاریکی هست که من نمی توانم آن را ببینم یا ممکن است چه اتفاقاتی بیفتد. برای یافتن بهترین راه درمان در هر اختلال، ابتدا باید علل پدید آورنده را جستجو کنیم و به آنالیز آن ها بپردازیم.

وی اعلام نمود: یادگیری مشاهده ای (به این معنی که کودک این ترس را در والدین یا نزدیکان خود مشاهده نموده است) یا تجربه ناخوشایندی که در گذشته برای کودک رخ داده است از عمده ترین دلایل این ترس است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "چگونگی رفتار والدین با بچه هایی که ترس از تاریکی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی رفتار والدین با بچه هایی که ترس از تاریکی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید