کمالوندی: میزان اورانیوم غنی شده 4.5 درصد به 370 کیلوگرم رسید

به گزارش انجمن پرنده پارسی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: میزان اورانیوم غنی شده 4.5 درصد کشور به 370 کیلوگرم رسیده است.

کمالوندی: میزان اورانیوم غنی شده 4.5 درصد به 370 کیلوگرم رسید

به گزارش گروه سیاست خارجی انجمن پرنده پارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا، بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی از اضافه شدن 60 تا 70 کیلو به ذخایر اورانیوم غنی شده خبر داد و گفت: در حال حاضر میزان اورانیوم غنی شده ایران 360 تا 370 کیلوگرم است.

وی امروز (سه شنبه) در حاشیه مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار در خصوص آخرین وضعیت اورانیوم غنی شده و آب سنگین گفت: وقتی ما سطح غنی سازی را به بیش از 3.67 افزایش دادیم نگاه کردیم بینیم نیازمان چیست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: با توجه به ضرورت مدنظر قرار دادن سوخت نیروگاهی این سطح باید 4.2 درصد باشد ولی ما 4.5 درصد بالا رفتیم چرا که وقتی شما اورانیوم 4.5 درصد تولید می کنید، اگر هم زمانی محصول 4 درصد داشتید و بنا به مقتضیات وقتی اینها را به هم مخلوط می کنید به عدد مورد نظر می رسید.

کمالوندی مطرح نمود: ما الان با ظرفیت خوبی تولید می کنیم و موجودی ما هم حداقل 60 تا 70 کیلو بیش از 300 کیلوگرم است و میزان آن هم به سرعت افزایش می یابد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین درباره تولید آب سنگین در کشور گفت: همانطور که رئیس جمهوری گفت ما تعهدی در قبال اینکه بیشتر از عرضه 130 تن آب سنگین نداریم، از طرفی ما اجازه داریم بازارهای متنوعی که گرفته ایم را از دست ندهیم.

کمالوندی بیان نمود: گرچه مقادیر آب سنگین ما خیلی زیاد نیست، ولی بازارهای ما متنوع است و شامل کشورهای اروپایی و غیراروپایی می شود.

وی گفت: ما امروز نه فقط آب سنگین بلکه محصولات دیگر مثل دوتره و اکسیژن 18 را صادر می کنیم و این نوید را می دهد که ایران می تواند صادرکننده کالاهای دارای تکنولوژی بالا باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی شرح داد: ما نباید هیچ بازاری را از دست بدهیم، ضمن اینکه هیچ تعهدی در قبال اینکه بالای 30 تن نرویم را نخواهیم داشت.

به گزارش فارس، کلنگ مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار امروز (سه شنبه) توسط علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در فردو به زمین زده شد. (جزییات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس

به "کمالوندی: میزان اورانیوم غنی شده 4.5 درصد به 370 کیلوگرم رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: میزان اورانیوم غنی شده 4.5 درصد به 370 کیلوگرم رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید