تلاش لوکاشنکو برای جلب حمایت پوتین

به گزارش انجمن پرنده پارسی، رئیس جمهور بلاروس در نشستی مهمی طی امروز دوشنبه و در پی پنجمین تعطیلات آخر هفته متوالی همراه با تظاهرات علیه دولتش، برای جلب حمایت ولادیمیر پوتین تلاش خواهد کرد.

تلاش لوکاشنکو برای جلب حمایت پوتین

به نقل از خبرگزاری رویترز، آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، که با شدیدترین بحران دوران 26 ساله قدرتش در این کشور روبرو شده در حالی به شهر سوچی روسیه سفر می کند که سرنوشتش در دستان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

حمایت های اقتصادی و نظامی مسکو می تواند در ضمنً تداوم برخورد شدید نیروهای امنیتی کشورش با مخالفان، توازن را به نفع وی برقرار کند.

عملکرد پوتین تا به امروز به گونه ای بوده که نشان دهد میلی به سرنگونی رهبر کشور همسایه خود که جمهوری متعلق به شوروی سابق بوده، تحت فشار اعتراضات خیابانی ندارد، حتی اگر که لوکاشنکو هم پیمان سرسخت و دشواری بوده باشد.

رهبر کرملین ماه گذشته میلادی گفت به درخواست لوکاشنکو، یک نیروی پلیس ذخیره برای او تشکیل داده اما تنها در صورت لزوم این نیرو را به کار خواهد گرفت. طبق گزارش ریانووستی، امروز روسیه چتربازانی را با هدف شرکت در یک رزمایش مشترک که تا 25 سپتامبر ادامه دارد اعزام به بلاروس میکند.

روسیه همچنین پیشنهاد داده که بدهی بلاروس را تنظیم مجدد کرده و از سیستم بانکداری آن حمایت کند.

هزینه حمایتهای بیشتر مسکو از لوکاشنکو می تواند این باشد که رئیس جمهور بلاروس در روابط بین دو کشور زیر بار سلطه هر چه بیشتر روسیه برود.

کرملین مدتهاست اصرار به همگرایی نزدیکتر سیاسی و اقتصادی با مینسک از جمله با مشخص ارز مشترک داشته اما لوکاشنکو در برابر این فشارهای همسایه قدرتمندتر خود مقاومت کرده بود.

با این حال با تداوم اعتراضات ضد دولتی، جایگاه این رهبر حرفه ای بلاروس می تواند هر چه بیشتر شکننده شود. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "تلاش لوکاشنکو برای جلب حمایت پوتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش لوکاشنکو برای جلب حمایت پوتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید