درمان خونریزی بینی

به گزارش انجمن پرنده پارسی، خبرنگاران: خونریزی بینی یا به اصلاح خون دماغ شدن یکی از مشکلاتی است که به دلایل مختلف به وجود می آید و ممکن است بعضی افراد بیشتر آن را تجربه نموده باشند. معمولاً افراد نمی دانند چگونه می توان این خونریزی را بند آورد و متوقف کرد.

درمان خونریزی بینی

حتی روش های ساده و تکنیک های خانگی با وجود آنکه می توانند یاری بسیاری به خونریزی نمایند، اغلب فراموش می شوند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم استراتژی های مختلفی را به شما معرفی کنیم که در زمان وقوع خونریزی از بینی چه در خانه، محل کار، دانشگاه یا حتی مدرسه بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

چرا خون دماغ می شوید؟

زمانی که خونریزی بینی اتفاق می افتد، دلایل گوناگونی پشت پرده وجود دارد. خونریزی فارغ از علت آن، در نتیجه پاره شدن رگ های خونی در حفره های بینی پیش می آید. این نوع خونریزی از آن جهت شایع است که رگ های خونی این ناحیه از بدن حساس تر هستند.

در اغلب موارد خونریزی از بینی نشان دهنده مشکل و خطری در سلامتی نیست. ولی این گفته در صورتی حقیقت دارد که خونریزی بینی به مقدار زیاد رخ ندهد و به دلیل تصادف هم نباشد.

دلایل اصلی خونریزی بینی عبارت اند از:

هوای سرد یا گرم که پوست را تحریک کند و به رگ های خونی آسیب برساند.

تحریک و سوزش حاصل از حساسیت یا سرما

مسائل سینوسی

تخلیه بینی با فشار زیاد، به دلیل پارگی رگ های خونی موجود در حفره های بینی

زخم و اشیا و ذره های به دام افتاده در بینی

بو کردن مواد شیمیایی یا محصولات بسیار محرک

استفاده بیش از حد از آنتی هیستامین دکونژستانت

انحراف تیغه بینی یا شکستگی بینی

روش های خانگی درمان خونریزی بینی

شما می توانید برای جلوگیری از خونریزی بینی از شرایطی که باعث وقوع آن می گردد، دوری کنید. برای مثال محیط خود را مرطوب نگه دارید، از مواد شیمیایی خاص بیش از حد استفاده نکنید و با فشار و شدت زیاد بینی خود را تخلیه نکنید. به غیر از این موارد، اگر دچار خونریزی شدید، برای متوقف کردن سریع آن نکات زیر را انجام دهید:

1. بعد از آغاز خونریزی، اگر علت تصادف یا تخلیه بینی نباشد، در اولین اقدام صاف بایستید.

2. سپس قسمت پایینی بینی (قسمت نرم) را با انگشت سبابه و شست بگیرید.

3. آهسته و آرام به وسیله دهان نفس بکشید و سرتان را برای چند دقیقه بالا بگیرید تا خونریزی بند بیاید.

به غیر از این روش ها، درمان های دیگری نیز برای درمان خونریزی بینی وجود دارد:

1. پارچه سرد

یک پارچه یا دستمال را درون آبی که تا حد ممکن سرد باشد، قرار دهید. می توانید از تکه های یخ هم بهره ببرید. سپس دستمال را در قسمت پشت بینی و روی پیشانی قرار دهید. در این شرایط سیستم عصبی با منقبض کردن رگ های خونی واکنش نشان می دهد. می توانید دستمال را روی قسمت نرم بینی هم فشار دهید تا تأثیر مشابه را ملاحظه کنید.

به عنوان یکی دیگر از روش های خانگی برای درمان خونریزی بینی، یک تکه یخ را درون دهان خود قرار دهید. در این صورت رگ های خونی سریع تر انقباض پیدا می نمایند و جریان خون بینی متوقف می گردد.

2. سرکه سیب

به دلیل خاصیت قابض سرکه سیب، می توانید با استفاده از آن دیواره رگ های خونی آسیب دیده که موجب خونریزی شده اند را ترمیم کنید. این روش بسیار مؤثر و طبیعی است. در این روش کافی است یک گلوله پنبه ای را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را با دقت درون سوراخ بینی بگذارید.

هیچ فشاری به آن وارد نکنید و اجازه دهید به همان صورت برای 5 دقیقه باقی بماند. اگر همچنان خونریزی ادامه داشت، این روش را یک بار دیگر تکرار کنید.

3. پیاز

برای درمان خونریزی این روش هم مفید خواهد بود چرا که بخار های حاصل از پیاز آب پز می تواند خونریزی را متوقف کند. کافی است یک پیاز را بردارید، آن را به دو نیم تقسیم کنید و در یک ظرف حاوی نیم لیتر آب بجوشانید. سر خود را بالای قابلمه بگیرید و به آرامی نفس بکشید. در این چند دقیقه بخار ها استنشاق می شوند و راه درمانی را طی می نمایند.

به عنوان روش دوم می توانید پیاز را به تکه های مختلف تقسیم کنید و آن را تا حد ممکن نزدیک بینی خود نگه دارید. حتی می توانید آب پیاز را بگیرید و چند قطره از آن را به قسمت نوک بینی بمالید.

4. لیمو

لیمو یک قابض فوق العاده است که خواص بسیاری دارد، می تواند زخم های کوچک را درمان کند و موجب جلوگیری از عفونت گردد. اگر خونریزی بینی به آن دلیل باشد که شی کوچکی درون بینی تان گیر نموده است، لیمو می تواند باعث بسته شدن رگ های خونی آسیب دیده گردد.

یک عدد لیمو را فشار دهید و یک گلوله پنبه را در آب لیمو آن قرار دهید. سپس پنبه را درون سوراخ بینی در حال خونریزی قرار دهید، ولی هیچ فشاری نیاورید. محتمل است کمی احساس سوزش کنید، ولی تا 20 دقیقه پنبه را خارج نکنید.

5. فلفل هندی

این روش خانگی در چند ثانیه می تواند خونریزی را بند آورد. البته باید در میزان مصرفی دقت داشته باشید چرا که فلفل هندی بسیار قوی است و می تواند باعث تحریک بینی گردد.

مقدار کمی از فلفل هندی (در حد نوک انگشت) را در یک پیمانه آب گرم بریزید. سپس آن را مانند چای بنوشید. همچنین می توانید یک تکه پنبه را به این محلول آغشته کنید و برای چند دقیقه درون سوراخ بینی قرار دهید.

6. آب نمک

اگر زمان و فرصت آماده کردن آب نمک را ندارید، می توانید آن را به صورت آماده و با نام سرم نمکی از داروخانه تهیه کنید. ولی برای آماده کردن این محلول کافی است یک مشت نمک درشت را در یک پیمانه آب گرم بریزید و هم بزنید.

با استفاده از قطره چکان، چند قطره محلول نمکی درون بینی در حال خونریزی بچکانید. مشاهده می کنید در عرض چند دقیقه خونریزی متوقف می گردد چرا که آب نمک خراشیدگی و زخم را درمان می نماید.

7. چای گزنه

گزنه گیاهی است که خواص دارویی بسیاری دارد. به همین دلیل پیشنهاد می گردد همواره مقداری از آن را در کابینت آشپزخانه خود نگهداری کنید. سه قاشق غذاخوری گزنه خشک را درون یک پیمانه آب جوش بریزد و صبر کنید تا به خوبی خیسانده گردد. بعد از سه دقیقه، گزنه را از صافی رد کنید. سپس یک گلوله پنبه را به محلول باقی مانده آغشته کنید و آن را درون سوراخ بینی بگذارید.

حال که با روش های مختلف درمان خونریزی بینی آشنا شدید، می توانید این مشکل را در عرض چند دقیقه حل کنید. ولی نباید فراموش کنید که اگر با این روش ها خونریزی بعد از چند دقیقه بند نیامد، حتماً با مراجعه به پزشک دلیل و علت را جویا شوید. یک پزشک متخصص می تواند با تشخیص صحیح علت، برای درمان آن اقدام کند.

منبع: steptohealth

منبع: برترین ها

به "درمان خونریزی بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خونریزی بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید