طرز کاشت سبزه عید؛ ترفند هایی برای تهیه سبزه هفت سین 1400

به گزارش انجمن پرنده پارسی، خبرنگاران- سفره هفت سین از جلوه های اصیل نوروز باستانی در میان فارسی زبانان است. ایرانیان پیش از شروع بهار هر ساله در تکاپوی چیدن این سفره رنگارنگ به خرید می فرایند و ملزوماتش را فراهم می آورند. بر سر این سفره هفت سین قرار می گیرد. سماق، سکه، سیر، سنجد، سمنو، سیب و سبزه.

طرز کاشت سبزه عید؛ ترفند هایی برای تهیه سبزه هفت سین 1400

به گزارش انجمن پرنده پارسی، سبزه سومین سین سفره هفت سین نوروز است که نمادی از طبیعت، سرسبزی و شادابی و نشانگر زنده بودن و پیوند انسان با طبیعت است. گذاشتن سبزه سر سفره به این دلیل است که سال آینده سالی شاد، خرم، و سرسبز باشد. در این مطلب به روش ها و زمان کاشت انواع دانه های غلات برای سبزه عید می پردازیم.

چه نوع بذری برای سبزه مناسب است؟

تقریباً با هر بذری از جمله انواع غلات و سبزیجات مثل: عدس، نخود، ماش، لوبیا، ذرت، گندم، جو، ارزن، شاهی، ریحان و گشنیز همچنین بذر انواع مرکبات مانند: بذر نارنج یا پرتغال می توان سبزه درست کرد. از این میان سبزه عدس دانه ریز، شاهی دور کوزه، ارزن و گندم و جو بسیار پرطرفدار هستند. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در خصوص جوانه زدن و تازه ماندن سبزه در نظر داشته باشید، محل نگهداری سبزه است که به نور کافی و دمای مناسب آن بستگی دارد. برای تهیه سبزه در اشکال متنوع، ظرف مناسبی را انتخاب و تهیه کنید و یا از طریق فوم طرح مورد نظرتان را شکل بدهید و سپس اقدام به کاشت سبزه کنید. همچنین باید بدانید که سبزه عید را چه زمانی باید کاشت.

زمان کاشت هر بذر

به گزارش انجمن پرنده پارسی، زمان مناسب برای کاشت سبزه گندم از روز 20 اسفند است؛ یعنی ده روز مانده به عید نوروز. ماش برای سبزه شدن به 12 روز آبیاری و مراقبت احتیاج دارد. در نتیجه 18 یا 19 اسفند زمان مناسبی برای کاشت است. دانه های عدس برای سبز شدن به 12 تا 15 روز آبیاری احتیاج دارند، از 15 تا 18 اسفند باید برای کاشت عدس اقدام کنید. شاهی و ریحان جز بذر هایی هستند که بسیار سریع رشد نموده و سبز می شوند. بهترین زمان برای کاشت شاهی و ریحان 22 اسفند است. برای جوانه زنی بذر ماش، شنبلیله، ارزن، خرفه، خاکشیر، کنجد، سویا و آفتاب گردان بهتر است به ترتیب در روز های 18، 16، 16، 22، 24، 22، 22 و 22 اسفند ماه کاشته شوند.

خیساندن بذر قبل از کاشت

قبل از کشت احتیاج است بذر ها را باتوجه به نوع کاشت سبزه، در آب برای مدتی بخیسانیم. بیشتر غلات معمولاً قبل از کشت باید حدود 10 الی 20 ساعت در آب ولرم خیسانده شوند. برای کاشت سبزه شاهی دور کوزه خیساندن بذر ها باید بین 15 تا 30 دقیقه باشد. بذر مرکبات را معمولاً 24 ساعت در آب نگه داشته و از 10 اسفند آغاز به کاشت می نمایند.

کاشت سبزه در ظرف

برای کاشت انواع بذر ها برای تهیه سبزه سفره عید به ظرف مخصوص احتیاج دارید. ظرف های کاشت معمولاً بشقاب های گودی است که پس از رشد بذر ها قسمت ریشه و دانه ها را می پوشاند و به سبزه شکل می دهد. کاشت سبزه درزیر گلدانی های پلاستیکی بسیار مرسوم و توصیه می گردد. کاشت بذر ها هم به صورت ترکیب با خاک و هم به تن هایی ممکن است.

کاشت سبزه در ظرف با خاک

یکی از ترفند ها برای ماندگاری بیشتر سبزه عید، کاشت بذر ها در خاک است. به این صورت که پس از خیساندن بذر مورد نظر (گندم، جو، ماش، عدس، ارزن و ...) در آب، ظرف (زیرگلدانی) را به اندازه 1 سانتی متر با خاک سبک (پیت ماس) پر کنید. خاک را کاملاً در کف ظرف بپوشانید تا قطر آن در تمام قسمت های کف ظرف یکسان گردد. به گزارش انجمن پرنده پارسی سپس بذر های خیسانده را به اندازه یک ردیف بر روی بستر خاک پخش کنید. بذر ها را بر روی هم سوار نکنید؛ چراکه موجب گندیدگی، به هم ریختن شکل و ساختار سبزه می گردد. در آخر با لایه نازکی از خاک روی بذر ها را بپوشانید، سپس با اسپری آب سطح بستر کشت را کمی مرطوب نمایید. آبیاری بیش از اندازه موجب گندیدگی و له شدگی بذر ها خواهد شد. هر زمان که کمی سطح خاک خشک شد، آغاز به رطوبت رسانی کنید. در این روش سبزه به آبیاری کمتر احتیاج دارد و میزان گندیدن و زرد شدن آن کاهش می یابد.

کاشت سبزه روی کوزه سفالی

برای کاشت سبزه روی کوزه به کوزه سفالی بی لعاب و بدون رنگ احتیاج دارید. ابتدا باید کوزه را به مدت یک شبانه روز از آب پر کنید تا جدار کوزه کاملاً مرطوب گردد. مرحله بعد ایجاد سطح اتکا برای چسبیدن بذر و رشد ریشه هاست. اگر چه بذر های شاهی یا خاکشیر دارای چسبندگی هستند، این چسبندگی پس از چند روز از بین خواهد رفت. بدین منظور به یک جوراب زنانه نازک (شیشه ای یا پارازین) احتیاج دارید. جوراب ترجیحاً بی رنگ یا کرم رنگ باشد تا ظاهر کوزه و سبزه را زشت نکند. جوراب را از پایین و آهسته به تن کوزه می کنیم و قسمت انتهایی را با طناب یا نخ می بندیم. البته اضافه جوراب را می توان در دهانه کوزه قرار داد.

بعضی از افراد به جای جوراب از پارچه های نازک و نخی استفاده می نمایند. بعد از این مراحل بذر هایی مانند شاهی یا خاکشیر را که از قبل این 15 تا 30 دقیقه در آب خیساندید، به دور کوزه بچسبانید. اگر جوراب خیس یا مرطوب باشد، بذر ها بر روی آن لیز خورده و قرار نمی گیرند. پس از چسباندن بذر ها بر روی جوراب دور کوزه، کوزه را از آب پر نموده و تا سبز بودن سبزه میزان آب کوزه را آنالیز کنید. وجود آب درون کوزه رطوبت مورد احتیاج برای رشد بذر ها را فراهم می نماید. البته گاه ضروری است با اسپری آب سطح کوزه را آبپاشی کنید. برای جلوگیری از ریختن آب از کوزه همیشه زیر کوزه ظرفی قرار بدهید.

کاشت سبزه در خاک ژله ای

برای کاشت بذر در خاک ژله ای به خاک ژله، آب و بذر دلخواه احتیاج دارید. ابتدا باید خاک ژله ای را به مدت 12 ساعت در آب قرار بدهید تا آماده گردد. پس از آن خاک ژله ای را آبکشی کنید و در ظرف شیشه ای مثل جام یا گلدان بلوری بریزید. سپس بذر دلخواه خود را روی سطح خاک ژله ای پخش کنید. کمی خاک ژله باقی مانده را بر روی بذر ها قرار دبهید. سطح را کمی آبپاشی نموده و ظرف را با نایلون شفاف بپوشانید. با قرار دادن پوشش بر روی ظرف، بستر کشت رطوبت کمتری را از دست خواهد داد. پس از جوانه زنی بذر ها می توانید نایلون را از روی ظرف بردارید. برای جوانه زنی بذر های کوچک تر مثل شاهی، ارزن، ریحان و خرفه بر روی خاک ژله ای احتیاج است که بستر کشت را کاملاً مسطح نمایید. چراکه ممکن است بذر ها در بین خاک ژله ای نفوذ کند و سبزه یک دست نگردد.

به این منظور که باید مقداری از خاک ژله ای را کوبیده و له کنید و سپس بر روی خاک ژله های های سالم درون ظرف قرار دهید. فاصله بستر کشت تا لبه ظرف باید کمتر از 4 سانتی متر باشد، به این دلیل که بذر شاهی یا خرفه پس از رویش مانند گندم کشیده و بلند نیستند. بذر ها را در تمام سطح خاک ژله له شده پخش کنید. کمی آب روی بذر اسپری نموده و تا دوره جوانه زنی بستر را مرطوب نگه دارید. بهتر است تا زمان جوانه زنی بذر ها بر روی بستر کشت با یک نایلون شفاف بپوشانید.

کاشت سبزه به شکل گاو

نماد حیوان هر ساله تغییر می نماید. نماد سال 1400 حیوان گاو است. اگر علاقمند هستید، می توانید به راحتی سبزه ای به شکل گاو درست کنید. ابتدا باید یک عروسک سفالی به شکل گاو تهیه کنید. البته عروسک های پارچه ای یا کاموایی نیز برای این روش مناسب هستند؛ اما باید به طور مداوم با اسپری آب مرطوب شوند. عروسک های سفالی معمولاً توخالی بوده و می توان درون آن را از آب پر کرد. در مرحله اول مقداری بذر شاهی یا ریحان را در آب به مدت یک روز بخیسانید. سپس روی عروسک سفالی را تا جایی که قرار است سبزه بروید، با جوراب زنانه بپوشانید.

بذر های شاهی را پس از آبکشی با دست بر روی جوراب پخش کنید. تمامی سطح جوراب روی عروسک به جز قسمت زیرین آن باید پوشیده از بذر گردد. درون عروسک را پر از آب نموده و آن را در محیط سایه قرار دهید. برای جوانه زنی بهتر بذر ها روزی سه مرتبه بر روی عروسک آبپاشی کنید. برای تهیه سبزه عید با عروسک های پارچه ای یا کاموایی دیگر احتیاجی به کشیدن جوراب روی عروسک نیست. در این مورد پس از چسباندن بذر های شاهی روی عروسک باید روزانه 2 تا 4 مرتبه سطح بستر کشت را با آبپاش کمی مرطوب نمایید. برای جلوگیری از گندیدگی و بد بو شدن پنبه عروسک می توانید پنبه عروسک را خارج نموده و به جای آن از پودر چوب یا خزه بهره ببرید.

منبع: فرارو

به "طرز کاشت سبزه عید؛ ترفند هایی برای تهیه سبزه هفت سین 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز کاشت سبزه عید؛ ترفند هایی برای تهیه سبزه هفت سین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید