علت تشدید بوی نامطبوع تهران ، فرضیه منشأ فاضلابی بودن بو تقویت شد؟

به گزارش انجمن پرنده پارسی، بوی نامطبوع تهران در صبح روز 17 آذرماه به اذعان شهروندان شدیدتر و تندتر از بوی نامطبوع سال گذشته و چند روز قبل است؛ تقویت منشأ فاضلابی بوی بد تهران در مصاحبه با دکتر نبی اله منصوری استاد گروه آلودگی هوا دانشگاه علوم و تحقیقات بررسی شد.

علت تشدید بوی نامطبوع تهران ، فرضیه منشأ فاضلابی بودن بو تقویت شد؟

دکتر نبی اله منصوری استاد گروه آلودگی هوا دانشکده محیط زیست واحد علوم و تحقیقات در مصاحبه با خبرنگار انجمن پرنده پارسی درباره تکرار و تشدید بوی نامطبوع در تهران، گفت: موردی این چنینی یک بحث خاص در زمینه آلودگی هوا است که لازم است به صورت میدانی و نقطه به نقطه پیگیری گردد. بیشترین ظن و گمان درباره بوی نامطبوع تهران بر روی مجاری فاضلاب است.

وی افزود: وقتی مواد جامد و با منشأ فاسدشدنی و یا پسمانده های مواد غذایی که روی هم انباشته می شوند، در مجاری فاضلاب می مانند و چون اکسیژن دریافت نمی کنند، تخمیر بی هوازی اتفاق می افتد و هیدروژن سولفوره و آلدئیت ها که دارای بوی نامطبوع هستند تولید می شوند. در واقع منشأ بو در موارد غیرصنعتی، همین هیدروژن سولفوره و آلدئیت ها هستند.

به گفته این متخصص حوزه بررسی آلودگی هوا، بالغ بر 95 درصد بوها در هوا مانند بویی که در راستا فرودگاه امام خمینی یا در جنوب شهر تهران به مشام می رسد، ناشی از انباشته شدن مواد فاسدشدنی در مجاری فاضلاب هستند.

منصوری در پاسخ به اینکه آیا همزمانی انتشار این بو با بارندگی تهران منجر به تشدید بو شده است؟، گفت: وقتی بخواهیم رسوبات یک فاضلاب مانده را جمع آوری و خارج کنیم، بوی بدی پخش می گردد که در واقع این بوها در قسمت زیرین محل تجمع رسوبات یک مجاری است که وقتی می خواهیم آنها را با عملیات انسانی خارج کنیم، در بین برداشتن، بو پخش می گردد. بو وقتی زیر رسوبات است، کمتر آزاد می گردد اما وقتی بارندگی داریم، حجم زیاد آب در مجاری به راه می افتد و این رسوبات با فشار آب کنده می شوند و بوی بد که در زیر رسوبات بود، پخش می گردد.

این محقق با بیان این مطلب، این فرضیه را که تشدید بوی نامطبوع تهران همزمان با بارندگی می تواند موجب تقویت منشأ فاضلابی بوی بد تهران باشد را ممکن دانست و در عین حال تاکید کرد: لازم است چالش بوی نامطبوع تهران به صورت موردی و میدانی مورد بررسی نقطه به نقطه و نمونه برداری قرار گیرد.

استاد گروه آلودگی هوا دانشگاه محیط زیست واحد علوم و تحقیقات یادآور شد: اینکه مواد غذایی، مواد جد فاسد شدنی و ... در مجاری و کانال ها جمع می شوند هم به رفتار مردم در قبال محیط زیست مربوط می گردد که گاهی پسماند را وارد فاضلاب می کنیم و این همه آشغال در جوی ها ریخته می گردد و هم به عدم طراحی درست در برخی نقاط و در نظر نگرفتن اصول مهندسی طراحی مجاری بازمی گردد که منجر به جمع شدن آب می گردد. همین آب موجب کنده شدن و جابجایی رسوبات و لجن ها شده و بویی شبیه تخم مرغ گندیده که همان بوی هیدروژن سولفوره است در هوا پخش می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "علت تشدید بوی نامطبوع تهران ، فرضیه منشأ فاضلابی بودن بو تقویت شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تشدید بوی نامطبوع تهران ، فرضیه منشأ فاضلابی بودن بو تقویت شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید