میراث اورانیوم قرقیزستان در چه مناطقی قرار گرفته است؟

به گزارش انجمن پرنده پارسی، زباله دان های رادیواکتیوی تقریبا در سراسر قرقیزستان پراکنده است. قرقیزستان دارای 28 زباله دان رادیواکتیو، 5 واحد سمی، و 25 واحد رادیواکتیو معدنی است.

میراث اورانیوم قرقیزستان در چه مناطقی قرار گرفته است؟

به گزارش خبرنگار گروه بین الملل انجمن پرنده پارسی، به نقل از پورتال آسیای مرکزی، دو هفته از شروع نا آرامی ها در خصوص پروژه توسعه ذخایر اورانیوم تاش-بولاک در قرقیزستان می گذرد. این مساله روزها در مجلس مورد نقد وآنالیز قرار گرفته است. به این ترتیب بود که موضوع میراث اورانیوم قرقیزستان دوباره بر سر زبان ها افتاد.

نه تنها مقامات کشور، بلکه جامعه بین المللی هم تا کنون به دنبال از بین بردن استخراج این فلز در قرقیزستان بوده اند.

به گفته وزارت مواقع اظطراری، در قرقیزستان 92 زباله دان و پسماند معدنی وجود دارد. که شامل 33 زباله دان و 25 پسماند معدنی با حجم کل زباله 11.9 میلیون متر مکعب تحت نظارت وزارت مواقع اظطراری جمهوری قرقیزستان است.

این کشور دارای 28 زباله دان رادیواکتیو با ظرفیت 4.3 میلیون متر مکعب، 5 واحد سمی با حجم 5.7 میلیون متر مکعب، 25 واحد رادیواکتیو معدنی با حجم 1.9 میلیون متر مکعب است. مابقی واحدها در دست نهادهای اقتصادی هستند.

پیشتر وزارت مواقع اظطراری گزارش داده بود: این مراکز تجمع رادیواکتیوی و پسماندهای معدنی از سال 1966 تا 1973 بسته شدند. بسیاری از این سایت ها در داخل نقاط جمعیتی، و در حوضه رودخانه های مرزی قرار دارند. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، هنگام طراحی و ایجاد این زباله دان ها، اقدامات درازمدت برای محافظت از تاثیر پروسه های طبیعی در نظر گرفته نشد. در حال حاضر، با تغییر شرایط آب و هوایی و تاثیرات عوامل بشر زاد، کارهای احیاء اضطراری و آنالیز های اضافی در این مکان ها در حال اجرا است.

خطرناک ترین مکان ها

زباله دان های رادیواکتیوی تقریبا در سراسر قرقیزستان پراکنده است. در حال حاضر در کشور پنج سایت از پیچیده ترین میراث اورانیوم شوروی سابق وجود دارد که بخش اعظم ضایعات اورانیومی ذخیره شده در آنها قرار دارند.

مراکز اصلی استخراج و پردازش سنگ معدن رادیواکتیو در قرقیزستان عبارتند از کارخانه معدنکاری و شیمیایی لنین آباد سابق، کارخانه معدنکاری کارا بالتا (KGRK) و کارخانه معدنی و متالورژیکی قرقیزستان.

غنی ترین میراث اورانیوم در منطقه جلال آباد است.

به این ترتیب، 23 زباله دان رادیواکتیو و 13 پسماند معدنی در شهر مایلی سو با 3.1 میلیون مترمکعب مواد زائد رادیواکتیو واقع شده است. سه مرکز دفن زباله در روستای سومسار با 4.1 متر مکعب زباله سمی واقع شده است. هشت زباله دان در روستای شکافتار حاوی 0.7 میلیون متر مکعب ضایعات وجود دارد.

در روستای ساوِتسکی، استان باتکن، دو زباله دان با حجم 1.6 میلیون متر مکعب وجود دارد. در روستای کاجی سای در منطقه ایسیک کول، یک زباله دان با حجم 0.4 میلیون متر مکعب، و چهار زباله دان و چهار پسماند معدنی و کوهستانی در روستای مین کوش، استان نارین واقع شده است. در آنجا 2 میلیون متر مکعب زباله رادیواکتیوی دفن شده است.

علاوه بر این، در شهر کارا بالتا و روستای آک توز دو زباله دان بزرگ وجود دارد که فعال می باشند.

بر اساس بعضی اطلاعات، حجم کل زباله های رادیواکتیو که در پسماند معادن کارا بالتا واقع شده است حدود 37 میلیون متر مکعب است و ظرفیت طراحی تخلیه زباله تقریبا دو برابر یعنی 63.5 میلیون متر مکعب است.

محل دفن اورانیوم در کارا بالتا یکی از پنج زباله دان بزرگ در جمهوری است. تاسیسات کارخانه معدنکاری کارا بالتا در برنامه کلان استراتژیک بازسازی میراث اورانیوم در آسیای مرکزی واقع شده است.

زباله دان های آک توز در منطقه کمین استان چوئی واقع شده است. از سال 1942، سنگ معدن حاوی عناصر سرب، روی و عناصر خاکی کمیاب در اینجا استخراج و پردازش شده است. سنگ های پردازش شده در این منطقه دارای عناصر رادیواکتیو از مواد معدنی حاوی توریم (تورنیک، توریت، زیرکونیم و غیره) هستند. به گفته کارشناسان، در نزدیکی روستای آک توز چهار زباله دان با حجم کل حدود 2.3 میلیون متر مکعب و سه پسماند معدنی با زباله های سنگ زنی وجود دارد.

تهدیدی برای کل دره فرغانه

عواقب استخراج اورانیوم نه تنها برای قرقیزستان بلکه برای همسایگان آن نیز وجود دارد. به عنوان مثال، زباله دان های مایلو سو در منطقه ریزشی لغزشی واقع شده است. به هنگام بلایای طبیعی، آنها ممکن است از بین بروند، و مواد سمی به رودخانه راه یابند.

در نتیجه، آب آن را به دره فرغانه، که در آن 14 میلیون نفر زندگی می نمایند، خواهد برد.

زباله دان ها در آک توز یک تهدید دائمی هستند. همانطور که قبلا رخ داده است: در سال 1964، سیل قسمت بزرگی از یکی از زباله دان ها را شسته به رودخانه چو رساند و مواد رادیواکتیو را به قزاقستان منتقل کرد. متخصصان وزارت مواقع اظطراری می گویند که پس از هر باران، مواد رادیواکتیو به داخل رودخانه ای که در این مکان جاریست، راه می یابند.

زباله دان تویوک سو در نزدیکی روستای مین کوش - در مرکز قرقیزستان واقع شده است. با توجه به این واقعیت که سازه های ذخیره سازی از دهه 60 قرن گذشته اصلاح نشده است، آبی که از زیر زباله دان به رودخانه تویوک سو مستقیما جریان می یابد، از میان روستا نیز می گذرد. وزارت مواقع اضطراری گفت که آب نهر 100 بار قوی تر از حد معمول آلوده شده است.

وضعیت مشابه در خصوص سایر زباله دان های بزرگ نیز وجود دارد. اگر آنها را احیا نکرد، در صورت لغزش، گِل دهی و دیگر پدیده های طبیعی، فلزات خطرناک می توانند وارد آب شوند. در این صورت آسیب به محیط زیست بسیار عظیم خواهد بود.

هزینه احیا بر عهده کیست

دولت قرقیزستان تمام خطرات میراث اورانیوم کشور را درک می نماید. اما با ابزارهای خود را برای حل این مشکل نداریم. تنها گزینه این است که از جامعه بین المللی درخواست یاری کند. به همین دلیل، قرقیزستان به طور فعال این موضوع را در سطح دنیا مطرح می نماید.

با تهیه پیش نویس قرقیزستان در سال 2013، قطعنامه سازمان ملل متحد در خصوص نقش جامعه بین المللی در پیشگیری از تهدید رادیواکتیو در آسیای مرکزی به تصویب رسید.

در سال 2017، این قطعنامه به روز شد. کشورهای اهدانماینده دوباره توجه خود را به احتیاج به اقدامات فوری برای بازسازی ضایعات نشان دادند.

معاون نخست وزیر، کوبات بِیک بورونوف، در جلسه مجلسی قرقیزستان گفت: ما توانبخشی و احیای زباله دان ها را تنها به یاری هزینه های بین المللی انجام می دهیم.

برای حفظ زباله دان ها 94 میلیون سوم (واحد پول قرقیزستان) هزینه شده است. هزینه های برآورد شده 134 میلیون سوم است.

کوبات بِیک بورونوف خاطر نشان ساخت: پیش از این، سالانه 3 میلیون سوم از بودجه برای حفظ 58 زباله دان، که تحت نظارت وزارت مواقع اظطراری واقع شده است، اختصاص داده می شد. سپس مبلغ به 8 میلیون سوم افزایش یافت. امروزه، 13-15 میلیون سوم از بودجه برای نگهداری از سازه های حفاظتی در شرایط مناسب اختصاص داده است. شما می دانید که این کافی نیست.

وی اضافه نمود که در سال های 2004-2012، یک پروژه بزرگ در زمینه احیای زباله دان ها در مایلی سو در کشور اجرا شد. مقدار سرمایه گذاری 12 میلیون دلار بود.

مؤسسات اقتصادی مختلف سالانه 1-2 میلیون دلار برای پروژه های مربوط به بازسازی پسماندها اختصاص می دهند.

کوبات بِیک بورونوف گفت: بزرگترین پروژه تا به امروز، تخصیص 2 میلیارد سوم برای تجمیع چهار زباله دان در مین کوش به یکی بوده است. این پروژه تا سال 2023 تکمیل خواهد شد. پروژه احیاء کاجی سایا تکمیل شده است. در سال 2016، همراه با اتحادیه اروپا، ما یک حساب اعتمادی برای احیای زباله دان ها در قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان ایجاد کردیم. تا به امروز حدود 40 میلیون یورو جمع آوری شده است. از این مقدار، 14 میلیون یورو از امسال، اتحادیه اروپا به همراه بانک اروپایی بازسازی و توسعه به قرقیزستان اختصاص خواهد داد. علاوه بر این، آماده سازی مطالعات امکان سنجی و سایر بازرسی ها تحت نظارت بانک اروپایی بازسازی و توسعه برای بازسازی زباله دان ها در مایلی سو، شکافتار و سو سامیر در حال اجرا است.

در سال 2013، در کشورهای مستقل مشترک المنافع، اجرای برنامه جامع بین دولتی احیای قلمرو کشورهای تحت تاثیر صنایع معدنی اورانیوم برای سال های 2013-2023 شروع شد. در چارچوب این برنامه احیای زباله دان های مین کوش و کاجی سای در قرقیزستان در نظر گرفته شده است. کار روی این تاسیسات توسط شرکت روسی Rosatom انجام می گردد.

در آخرین کنفرانس کشورهای اهدا نماینده برای بازسازی تاسیسات اورانیوم در آسیای مرکزی در نوامبر 2018، اتحادیه اروپا 10 میلیون یورو اضافی اختصاص داد. این وجوه علاوه بر مبلغ 16 میلیون یورو خواهد بود که پیش از این از سوی اتحادیه اروپا تأمین شده است.

پیتر بوریا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در آسیای مرکزی، گفت: شروع اولین کارهای بازسازی در اواخر سال 2019 انتظار می رود با هماهنگی سریع همه مسائل از جانب قرقیزستان روبرو گردد. در عین حال، هزینه کل کار در هفت سایت انتخاب شده در منطقه در حدود 85 میلیون یورو تخمین زده شده است، که 50 میلیون یورو هنوز تامین نشده است. به همین دلیل بسیار مهم است که با اهدانمایندگان بالقوه، از جمله کشورهای آسیای مرکزی، برای بالا بردن آگاهی از همه خطرات زیست محیطی و امنیت، برای جذب کسری بودجه ادامه کار دهیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "میراث اورانیوم قرقیزستان در چه مناطقی قرار گرفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث اورانیوم قرقیزستان در چه مناطقی قرار گرفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید