تمرکزم بر تئاتر است ، تغییرات در ساختار صدور مجوزهای سینمایی و خانگی

به گزارش انجمن پرنده پارسی، مدیرکل پیشین دفتر نمایش خانگی، مستند و کوتاه وزارت ارشاد می گوید: با سرانجام فعالیت دولتی و آغاز بازنشستگی ام می خواهم بیشتر بر فراوری و اجرای تئاتر متمرکز باشم و در بخش خصوصی هرکاری را که در راستای برنامه هایم باشد می پذیرم.

تمرکزم بر تئاتر است ، تغییرات در ساختار صدور مجوزهای سینمایی و خانگی

به گزارش انجمن پرنده پارسی، حدود سه سال قبل حسین پارسایی با حکم حجت الله ایوبی (رئیس وقت سازمان سینمایی) به عنوان مدیرکل دفتر نمایش خانگی، مستند و کوتاه سازمان سینمایی منصوب شد و در این مدت یکی از اتفاقات برجسته در شبکه نمایش خانگی فراوری قابل توجه سریال بود که هر کدام فراز و نشیب هایی هم داشتند اما فقط تعدادی از آن ها با فروش و استقبال بالا روبرو شدند.

البته گران شدن محصولات این شبکه در سال گذشته با اعتراض هایی هم همراه بود، هرچند شاید به دلیل افزایش قیمت متریال اصلی فراوری، خیلی دور از انتظار نباشد ولی در عین حال بیشتر شدن رقابت میان این شبکه با شبکه های VOD فضای بهتری را برای عرضه محصولات مستند، کوتاه و خانگی می تواند فراهم کند.

گفته می گردد سعید رجبی فروتن از اعضای شورای پروانه ساخت و نمایش خانگی جانشین پارسایی خواهد شد، اما نکته مهم تر تغییراتی است که به نظر می رسد قرار است در ساختار اداری این مجموعه ایجاد گردد.

پیگیری های انجمن پرنده پارسی حاکی از این است که این دفتر برای اصلاح در ساختار و ارائه خدمات دچار تغییراتی می گردد و از این پس دو اداره کل فراوری و نمایش و اداره کل عرضه و اکران در سازمان سینمایی خواهیم داشت تا مثلاً همه پروانه های ساخت در یک اداره کل با یک شورا صادر شوند و همه عرضه ها چه اکران عمومی و چه هنر و تجربه و شکل عرضه و نمایش در یک اداره کل دیگر آنالیز شوند.

پارسایی در گفت وگویی با انجمن پرنده پارسی، با بیان اینکه مصطفی مساوات که پیش تر معاون دفتر نمایش خانگی بود به جای وی سرپرست این دفتر شده است، درباره دوران فعالیتش و حجم زیاد سریال هایی که خیلی از آن ها با استقبالی که از شهرزاد شد روبرو نشدند، اعلام کرد: هر سریالی که در 6 ماه آینده فراوری گردد، در زمان من مجوز گرفته که به خوابزده سیروس مقدم، دل به کارگردانی منوچهر هادی، هیولا به کارگردانی مهران مدیری، سال های دور از خانه مجید صالحی، کرگدن کیارش اسدی زاده و یک مشت خاک مهران احمدی می توان اشاره نمود. اما آنچه هنگام پخش رخ می دهد در اختیار این دفتر نیست و در واقع عرضه و تقاضا از مسائل صنفی است و جزو وظایف ارشاد محسوب نمی گردد. این صنف است که باید بازار را تنظیم کند. در سینمای حرفه ای نیز شورای اکران وجود دارد و در این بخش هم یک سیاستگذاری برای فراوری و عرضه احتیاج است.

وی تاکید می نماید: جلوی توسعه فعالیت ها را نمی توان گرفت هرچند ممکن است با این قیمت ها به مخاطب فشار بیاید ولی فکر می کنم باید بپذیریم فصل نسخه های دی وی دی رو به سرانجام است و با توجه به هزینه متریال قیمت هر قسمت از محصولات در سال 97، به 10 هزار تومان رسید و در سال 98 هم قطعاً افزایش نسبی خواهد داشت. پس باید به سمت VODها برویم که با هزینه کمتری محصولات را عرضه می نماید و این پیش بینی توسط کارشناسان هم شده که دی وی دی روزهای سرانجامی خود را می گذراند چون خیلی راحت می گردد با پول دو تا دی وی دی عضو یک سایت عرضه فیلم شد و در طول یک ماه تعداد زیادی فیلم و سریال تماشا کرد.

او اضافه می نماید: بنابراین DVD کم کم به یک کالای فرهنگی لوکس تبدیل می گردد و جنبه آرشیوی، تحقیقی و لوکس پیدا می نماید که بتوان با آن آثاری را بسته بندی و آرشیو کرد و هدیه داد. با این حال اصل فراوری و توسعه برای کشور ما لازم است و طبیعی است تکنولوژی عرضه باید تغییر کند، چون از هر نظر برای مردم مقرون به صرفه و با دسترسی آسان تر است که به وسیله گوشی موبایل تمام محصولات را در اختیار داشته باشند.

پارسایی در سرانجام درباره فعالیت این روزهایش پس از می گوید: پس از 33 سال بازنشسته شده و مشغول کارهای خودم هستم و قصد دارم حتماً تئاتر اجرا کنم که فعلاً در حال آنالیز و تحقیق آن هستم و بعید می دانم به نیمه اول سال برسد. البته کلاً تمایلم تدریس در دانشگاه است و کارهایی که به عنوان کارگردان انجام می دهم. فصل کاری من در بخش مدیریت تمام شده اما هر چیزی را که از این پس جنبه خصوصی داشته باشد و بتوانم در آن مؤثر باشم و در راستای برنامه هایم باشد می پذیرم.

او درباره تئاتر جدیدش هم شرح می دهد: من تجربه ای را در تئاتر موزیکال شروع کردم و می خواهم کار سوم هم در این زمینه یک اثر ایرانی باشد. پیش از این دو اثر با مجموعه رمان های زبانزد دستمایه تجربه ام شدند و الان قصه ای ایرانی را به شکل موزیکال ارائه خواهم کرد، اما قاعدتاً وقتی داستان ایرانی باشد نمایشنامه هم ایرانی می گردد و شکل و شمایل اجرا هم فرم خود را متناسب با طرح و موضوع و شخصیت های ایرانی پیدا می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تمرکزم بر تئاتر است ، تغییرات در ساختار صدور مجوزهای سینمایی و خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرکزم بر تئاتر است ، تغییرات در ساختار صدور مجوزهای سینمایی و خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید