خودکفایی در ساخت تونل و ایستگاه های مترو

به گزارش انجمن پرنده پارسی، علی امام مدیرعامل شرکت متروی تهران گفت: بخشی از کار در صنعت مترو، ساختمانی و بخشی دیگر هم تجهیزاتی است. خوشبختانه در 3 دهه اخیر تقریبا تمام تجهیزات و امکانات مورد استفاده مترو در تونل سازی و ایستگاه ها بومی سازی شده است و اتکا به خارج از کشور نداریم.

خودکفایی در ساخت تونل و ایستگاه های مترو

به گزارش انجمن پرنده پارسی، وی با بیان اینکه بخش ساختمانی مترو داخلی است و ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد، گفت: در بخش تجهیزاتی نیز بیش از 60درصد تجهیزات مترو بومی سازی شده است. امام اضافه نمود: ما از سنوات گذشته در مترو این بحث را پیگیری نموده ایم، اما در شرایط فعلی و تحریم ها، کوشش داریم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

البته مترو حساسیت بالایی دارد و تجهیزات و قطعات آن باید متناسب با استانداردهای صنعت مترو باشد. هم اکنون روزانه حدود 2.5میلیون سفر در حال اجرا است و این تعداد سفر ایجاب می نماید که از تجهیزات و مصالحی استفاده گردد که کیفیت بالایی دارند. امام درباره بومی سازی واگن های مترو گفت: حدود 35درصد از تجهیزات واگن ها طی 2دهه گذشته بومی سازی شده و این رقم بسیار پایین است، چراکه باید خیلی بیشتر از این میزان باشد. امام اضافه نمود: شرکت مترو طی 2هفته گذشته قراردادی را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد کرد و براساس آن مقرر شد با حمایت معاونت علمی و فناوری و صندوق شکوفایی، ظرف 18 ماه داخلی سازی را با فراوری یک رام قطار به حدود 85 درصد برسانیم. کار سختی است، اما اگر برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و منابع مالی به موقع تأمین گردد، دور از دسترس نیست. امام با بیان اینکه کوشش می کنیم این اتفاق رخ دهد، ادامه داد: درصورت محقق شدن این موضوع، تحول بسیار ارزشمندی در صنعت واگن سازی مترویی کشور رخ می دهد. مدیرعامل مترو درباره بومی کردن واگن های مترو گفت: اینکه بتوانیم، یک بحث است، اینکه صلاح کشور باشد یک بحث دیگر، چراکه خود کشورهای واگن سازی بزرگ جهان نیز هیچ زمانی 100درصد واگن را خودشان فراوری نمی نمایند.

امام اضافه نمود: این موضوع باید آنالیز گردد و هیچ موقع ادعا نمی کنیم که می خواهیم به سمت فراوری 100درصدی بومی برویم، چراکه کشورهای دیگر هم این کار را می نمایند و محصولات فراوریی باید مالی باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "خودکفایی در ساخت تونل و ایستگاه های مترو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکفایی در ساخت تونل و ایستگاه های مترو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید