فرانسه: هیچ چیز نمی تواند بدتر از خروج ایران از برجام باشد

به گزارش انجمن پرنده پارسی، فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بی اف ام گفت که این کشور خواستار تدام توافق هسته ای ایران است.

فرانسه: هیچ چیز نمی تواند بدتر از خروج ایران از برجام باشد

وی اضافه نمود: هیچ چیز نمی تواند بدتر از خروج ایران از توافق باشد و 3 کشور اروپایی طرف برجام (فرانسه، انگلیس و آلمان) هرچه که در توان دارند برای تداوم بقای آن انجام می دهند.

با این حال، پارلی مدعی شد: چنانچه ایران به تعهدات برجامی خود عمل نکند؛ آن وقت گزینه اجرای مکانیسمی که به (احیا) تحریم ها منجر می گردد؛ روی میز خواهد بود.

لازم به ذکر است این نخستین واکنش یک مقام اروپایی بعد از ایراد سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مبنی بر تعلیق بعضی از تعهدات برجامی در واکنش به عهدشکنی های مکرر آمریکا است.

روحانی طی اظهارات امروز خود گفت: از دو اقدامی که تاکنون انجام می دادیم صرف نظر خواهیم کرد. این دو اقدام در واقع به یک بیان ساده دو فروش بوده است، یعنی هرگاه مواد غنی سازی شده به 300 کیلوگرم می رسید اضافه بر آن را به کشوری می فروختیم و در عوض آن کیک زرد می گرفتیم. از امروز این فروش متوقف می گردد.

وی ادامه داد: اقدام دیگر ایران این بود که هر گاه آب سنگین از 130 تن بیشتر می شد ما مقدار اضافی را به کشوری می فروختیم. از امروز این فروش را هم متوقف می کنیم پس اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف دو اقدام در فروش بود، یعنی اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین را از امروز دیگر نمی فروشیم البته این اعلام ما برای 60 روز است و به طرف مقابل اعلام کردیم که اگر تا سرانجام 60 روز، 5 کشور پای میز مذاکره آمدند و با آنها مذاکره نموده و به نتیجه رسیدیم و منافع اصلی ما که نفت و بانک به عنوان دو منابع مهم کشورمان تأمین گردد، به نقطه اول برمی گردیم. یعنی اگر تا 60 روز دیگر آنها رفتار خود را در برجام تا به امروز جبران کردند ما به تعهدات خود قبل از تصمیم امروز برمی گردیم.

روحانی تاکید نمود: اما اگر در سرانجام 60 روز به نتیجه ای نرسیدیم دو اقدام دیگر را شروع خواهیم کرد. در برجام توافق ما این بود که غنی سازی در سطح 3.67 درصد نگهداری گردد. اگر سرانجام 60 روز مذاکرات به نتیجه نرسد از این سطح غنی سازی عبور خواهیم کرد و این محدودیت دیگر برای ما مطرح نیست و دوم اینکه راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای 1+5 طبق توافق برجام نوسازی گردد و هنوز به نتیجه ای نرسیده بعد از 60 روز ما نسبت به راکتور اراک تصمیم خواهیم گرفت و برنامه قبل از برجام مان را ادامه خواهیم داد و اراک را تکمیل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم نیز به طرف های مقابل 60 روز فرصت داده می گردد، اگر در آن 60 روز به نتیجه ای نرسیدیم اقدامات بعدی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فرانسه: هیچ چیز نمی تواند بدتر از خروج ایران از برجام باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه: هیچ چیز نمی تواند بدتر از خروج ایران از برجام باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید