گزارش، فتح خان شیخون؛ دروازه آزادسازی ادلب

به گزارش انجمن پرنده پارسی، نیروهای ارتش سوریه شامگاه یکشنبه 27 مرداد پس از پنج سال توانستند وارد شهر خان شیخون در حومه ادلب شوند که طی سال های اخیر در اشغال گروه های تروریستی به سرکردگی جبهه النصره بوده است.

گزارش، فتح خان شیخون؛ دروازه آزادسازی ادلب

به گزارش گروه بین الملل انجمن پرنده پارسی، نیروهای ارتش سوریه برای اولین بار از سال 2014 میلادی وارد خان شیخون شدند، شهری که در همان سال به اشغال گروه های تروریستی تکفیری به سرکردگی جبهه النصره درآمد که نام هیئت تحریرالشام را از چندی پیش برای خود انتخاب نموده است.

با وجود گذشت هشت سال از زمان شروع جنگ علیه سوریه، گروه های تروریستی همچنان بر بخش هایی از حومه حماه و حومه ادلب و ادلب سیطره دارند، این استان ها در شمال سوریه قرار دارند.

سعدالله زارعی تحلیلگر مسائل منطقه ای درباره اهمیت شهر خان شیخون و ورود نیروهای ارتش سوریه به آن پس از چهار سال به انجمن پرنده پارسی گفت آزادسازی منطقه خان شیخون، که یک منطقه راهبردی به شمار می رود، عزم ارتش سوریه برای ادامه مبارزه همه جانبه با تروریست ها را دوچندان می نماید، خان شیخون نقطه وصل حماه و ادلب به شمار می رود که می توان از آن به عنوان پلی برای عملیات نهایی یعنی آزادسازی شهر ادلب استفاده کرد.

بسام ابو عبدالله استاد روابط بین الملل سوریه در گفت وگو با خبرنگار بین الملل انجمن پرنده پارسی ابراز عقیده کرد : وقتی به نقشه نگاه می کنیم، شهر خان شیخون نقطه تقاطع مهمی برای بازگشایی جهت حلب به دمشق و حلب به لاذقیه به شمار می رود. این جهتهای مواصلاتی همان هایی هستند که در توافق سوچی در سال 2018 نیز میان روسای جمهور روسیه و ترکیه وجود داشت، اما ترک ها به تعهدات خود در این خصوص عمل نکردند. همین موضوع باعث شد که بعد از نشست های اخیر آستانه عملیات نظامی گسترده ای برای فشار بر ترک ها از یک طرف و خاتمه دادن به شرایط سستی و فریبکاری رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مورد پرونده ترکیه شروع گردد.

لذا آزادسازی خان شیخون از دست گروه های تروریستی پیامدهایی را در مراحل آینده خواهد داشت و فشار بیشتری بر ترکیه وارد می نماید تا به مطالبات مطرح شده در توافق سوچی و آستانه عمل کند و از حمایت از تروریست ها دست بر دارد. این در حالی است که وزیر خارجه سوریه در سفر به پکن اعلام نموده بود که عقب نشینی اشغالگران ترکیه و توقف حمایت آنها از گروه های تروریستی باعث عادی سازی روابط سوریه با آنکارا می گردد.

البته عملیات نظامی خان شیخون فشارها بر عناصر تروریستی را افزایش می دهد که همیشه و به صورت روزانه مناطق مسکونی نظیر محردة در حومه حماه را هدف حملات خود قرار می دادند و باعث کشتار غیر نظامیان می شدند. آنها همچنین پایگاه نظامی حمیمیم روسیه را نیز هدف قرار داده بودند.

بسام ابو عبدالله اعلام نمود : تعیین است که این گروه های تروریستی امکان رسیدن به راه چاره مسالمت آمیز را نیز ندارند، چرا که در عرصه بین المللی تروریستی به حساب می آیند و باید به صورت کامل از بین بروند. به همین علت من اعتقاد دارم که این عملیات نظامی در مراحل تعیین خود انجام می گردد. ما نمی دانیم طرح های نظامی آینده در این زمینه چیست؛ اما این موضوع نیازمند توافق بین متحدان یعنی روسیه و سوریه و همچنین دوستان ایرانی است.

خان شیخون حومه شرقی، جنوبی و شمالی ادلب را به هم وصل می نماید و آزادسازی این شهر، نخستین گام برای بازگشایی جهت حیاتی حلب-دمشق به شمار می رود. آزادسازی خان شیخون، از نظر نظامی، جهت حرکت نیروهای ارتش سوریه به سمت التح، کفرسنجه و معره النعمان را هموار می نماید. فتح خان شیخون به معنای محاصره صدها کیلومتر مربع از حومه شمالی حماه از جمله منطقه موسوم به مثلث مرگ است که شهرک های الرکاة، اللطامنه و کفرزیتا را به هم وصل می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، فتح خان شیخون؛ دروازه آزادسازی ادلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، فتح خان شیخون؛ دروازه آزادسازی ادلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید